Politika

Kılıçdaroğlu: Yıkılan binalar ücretsiz yapılacak


Millet ittifakının adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te depremzedelerle buluşmasında ”Yıkılan binaların tamamını 5 kuruş almadan yapacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu depremzedelere ”O 418 milyar doları sizin için alacağım” diye seslendi.


Fotoğraf: CHP

Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen ardından bölgeye giden Kılıçdaroğlu, aday ilan edilmesinin ardından da Hatay’a gitmişti. Kılıçdaroğlu bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve parti kurmaylarıyla birlikte Gaziantep Nurdağı’nda depremzedelerle buluştu.

CHP lideri burada yıkılan binaların tamamının 5 kuruş alınmadan yapılacağını açıkladı.

‘Söz verdim yine söz veriyorum’

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

*Siyaset kurumunun halka doğruları söylemesi lazım. Covid-19 salgınında açıklanan sayıyla, gerçekte hayatını kaybeden vatandaş sayısı arasında 200 bin fark vardı. Bunu halk nasıl kabul etsin?

*Hiç endişe etmeyin, söz verdim yine söz veriyorum. Bu ülkeye sevgiyi, barışı, hoşgörüyü, kardeşliği, birlikte yaşamayı, 7’den 70’ye beraber olmayı, tasada ve kıvançta beraber olmayı sağlamak için yola çıktım. Hepinize yürek dolusu sevgi, saygı sunuyorum.

*Arkadaşlarım başlarken yaşanan dramı anlattılar. Büyük bir dram yaşadık. 50 binin üzerinde can kaybımız var. Hem yaraları sarmak, hem sizlerle beraber olmak için bugün Nurdağı’ndayım. Aramızda milletvekili, belediye başkanı arkadaşlarım var.

*Yıkılan binaların tamamı yapılacak ve 5 kuruş alınmayacak.

*Depremin ikinci günü buradaydım. Hava soğuktu. Diğer illere gittim. Yaşanan dramı gördük. Can kayıpları, soğukta enkaz altında kalan insanları kurtarmak için çaba harcayan insanları gördük. Eli kolu bağlı kamu görevlilerini de gördük. Böyle bir deprem olabilir ama bir şekliyle bizim her türlü hazırlığı yapmamız lazım. Başka yerlerde de deprem oluyor hiçbir zaman 50 bin kişi hayatını kaybetmiyor. Binaların sağlam olması lazım, her türlü altyapının ulaştırılması lazım.

‘Saraylarda gözüm yok’

*Saraylarda gözüm yok. Sizler gibi yaşamak istiyorum. Zaten sizler gibi yaşıyorum. Öyle lüksle, büyük idealler falan yok ama bu toplumun büyümesi, gelişmesi lazım. Ortadoğu’nun, Akdeniz’in en güçlü ülkesi Türkiye olabilir. Önünde siyaset kurumundan başka hiçbir engel yok. Bizim demokrasi kültürümüz arttıkça onların da demokrasi kültürü artacaktır.

*Dünyanın neresine giderlerse gitsinler o parayı alacağım. Sizlere söz veriyorum 418 milyar doları alacağım.

Kılıçdaroğlu’nun raporu: 20 yılda beş ayrı sektöre 418 milyar dolar aktarılmış
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu