Teknoloji

Kolombiya 5.9’la sarsıldı… Google depremden saniyeler önce uyarı gönderdi


Kolombiya 5.9'la sarsıldı... Google depremden saniyeler önce uyarı gönderdi

Cuma günü Kolombiya’da 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Google‘ın deprem uyarı sistemi yine başarılı bir test verip Android platformunu kullananları saniyeler önce de olsa deprem olacağı konusunda bilgilendirmeyi başardı.

Kolombiya Jeoloji Enstitüsü tarafından merkez üssü Los Santos olarak açıklanan depremden saniyeler önce Android kullanan birçok Kolombiyalının telefonu titreyerek deprem uyarısı uyarısı yaptı.

Ücretsiz olan deprem uyarısı sistemi Ayarlar bölümünde kolayca etkinleştirilebiliyor.

Haber Global’in edindiği bilgiye göre Kolombiya’da sistem ağustos ayında kullanılmaya başlanmıştı.

Telefonlardaki ivmeölçerleri kullanan sistem, telefonları mini bir sismometreye çevirerek depremle üretilen frekansları ve titreşimleri tanıyabiliyor.

4.5 ve üstü sarsıntılarda uyarı gönderen Google Deprem Uyarı Sistemi, büyük depremlerde tüm telefonu kaplayarak uyarıda bulunuyor. Ayrıca gelmekte olan depreme karşı yapılabilecekler konusunda kısa bilgiler içeriyor.

Google tabii ki depremi tahmin etmiyor. Sadece saniyelerle de olsa erken uyarı veriyor. Sistemin yaptığı sismik dalganın geldiğine dair bir uyarı göndermek. Bu dalgalar yavaş hareket ediyor bu nedenle de deprem uyarısı depremden daha önce geliyor. (Haber Global)

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu