Güncel

Latin Amerika ülkesi göçmen ‘dalgası’ konusunda uyardı – Apsny News


Panama, Darien Gap’in “ölümcül ormanı” üzerinden 400.000’den fazla geçiş bekliyor

Panama hükümeti, Kolombiya’dan Darien doğa koruma alanındaki düşmanca bataklıklar ve cangıllardan geçen Güney Amerika’dan gelen göçmenlerin sayısında artış olduğu konusunda alarm veriyor. Çok sayıda Haitili ve Çinli, daha bu yıl ABD’ye giden on binlerce kişi arasındaydı.

Resmi hükümet rakamlarına göre, 2023’ün sadece ilk iki ayında yaklaşık 50.0000 kişi sözde Darien Gap üzerinden Panama’ya geçti, bu sayı geçen yılın aynı döneminde kaydedilenin beş katı. 2022’de toplam 248.284 göçmen kaydedildi. Dışişleri Bakanı Janaina Tewaney Cumartesi günü verdiği bir röportajda, trend bu yıl devam ederse Panama hükümetinin 400.000 kadar göçmen beklediğini söyledi.

Financial Times’a göre Panama, potansiyel göçmenleri Darien’in dehşeti hakkında eğitmek ve onları daha güvenli rotalar kullanmaya teşvik etmek için bir TikTok kampanyası başlattı.

“Düşman bir orman olan Darien’i geçeceğinizi söylemiyorlar.” dedi Tewaney. “’Karşıya geçmek bir gün sürer, seni burada bırakırım’ diyorlar… Ölen çok insan var.”

Bakan ayrıca, doğa koruma alanına verilen çevresel zarar konusunda da endişeliydi. “en kutsal ve en korunan ata bölgesi” Embera, Guna ve Wounaan yerli halkları için.

Ailesi Hindistan’dan göç etmiş olan Tewaney istiyor “Daha organize göç” ve ABD yardım “fırsat eksikliği” göçmenlerin geldiği ülkelerde Bunlardan biri, cumhurbaşkanının öldürülmesinin ardından siyasi ve toplumsal çalkantıların devam ettiği Haiti. Tewaney, Haitililerin bu yıl Darien geçişlerinin üçte birinden fazlasını oluşturduğunu söyledi.

Ocak ve Şubat aylarında yaklaşık 2.200 Çinli göçmen de ormandan geçerek 2022’nin tamamından daha fazla geldi. Panamalı yetkililer vize gerektirmeyen Ekvador’a uçtuklarını ve ardından Kolombiya’dan geçtiklerini söylüyor.

Panama geçen yıl göçmenleri barındırmak ve beslemek için 50 milyon dolar harcadı ve “yakın çalışmak” Tewaney, ABD’nin sınırı yönetmesi gerektiğini söyledi. Ancak Kolombiya, ABD’nin bölgedeki önemli bir müttefiki, bu nedenle Washington’un sınırı korumak için neden Bogota ile çalışmadığı belli değil.

ABD’nin Meksika sınırında 2022 mali yılında yaklaşık 2,4 milyon kişi tutuklandı. Başkan Joe Biden’ın yönetimi durumu bir kriz olarak tanımlamayı reddetti ve sınırın güvenli ve emniyetli olduğu konusunda ısrar ediyor. Başkan Yardımcısı Kamala Harris, üzerinde çalışmakla görevlendirildi. “kök nedenleri” Mart 2021’deki göç krizinin

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu