Dünya

Le Pen Fransa’da iktidara gelebilir – Macron — Apsny News


Fransa cumhurbaşkanı, sağcı muhalefet figürünün bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabileceği konusunda uyardı

Fransız merkezciler, eğer mevcutsa, 2027 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük olasılıkla sağcı politikacılara, yani Marine Le Pen’e kaybedecekler. “zorluklar” Başkan Emmanuel Macron, adressiz bırakıldığı konusunda uyardı.

Pazar günü yayınlanan bir röportajda Le Parisien gazetesine konuşan Macron, Le Pen’in ülkede devam eden kargaşanın en büyük siyasi kazananı olmaya hazır olduğunu söyledi.

“Marine Le Pen gelecek [in power] Ülkenin zorluklarına cevap veremezsek ve yalan söylemeyi veya gerçekleri inkar etmeyi alışkanlık haline getirirsek” Başkan uyardı.

Le Pen ve benzerlerinin ana aracı göz önüne alındığında, “popülizm” Merkezcilerin vaatlerde bulunma alanında sağcılarla rekabet etmesi imkansızdı. Başkan, bunun yerine seçmenleri gerçek eylemle geri kazanmaları gerektiğini öne sürdü. Yani, görevdeki makamlar bir şekilde eşzamanlı olarak başarılı olmalıdır. “yeniden sanayileşme” yanı sıra “ekoloji” ve sözde “kamu hizmetleri için mücadele” Macron önerdi.

Macron ayrıca, son derece bölücü emeklilik reformunun yanında yer aldı ve bu konudaki tek gerçek hatanın, popüler olmayan hareketin halka yeterince reklamını yapmamak olduğu şeklindeki duruşunu yineledi.

“Belki de hata, reforma içerik kazandıracak ve onu kendim yürütecek kadar yeterince mevcut olmamaktı” dedi Macron.

Fransa’nın emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını da içeren emeklilik reformu, ülke genelinde devam eden kitlesel protestoları ve iç huzursuzluğu ateşledi. Macron’un son derece popüler olmayan reformu tam bir yasama prosedürü olmaksızın zorlama kararı, gerilimi daha da artırdı.

Üç kez başarısız bir şekilde cumhurbaşkanlığına aday olan ve son iki teklifini Macron’a kaptıran Le Pen, Macron’u yeni bir siyasi parti oluşturmakla suçladı. “toplam kopuş” Fransız halkı ile cumhurbaşkanlığı arasında. Cumartesi günü BFM TV’ye konuşan, görevdeki hediyenin sona erdiğini söyledi. “tamamen korunaklı” yaptığı reformla.

“Artık Elysée’den ayrılamaz. [presidential palace] dinlemeyi reddettiği ve iradesine saygı duymayı reddettiği bir halkın öfkesini uyandırmadan” Macron’un tek kişi olduğunu sözlerine ekledi. “düzensizliğin kaynağında kaos” milleti içine çekendir.

Son zamanlarda yapılan çok sayıda anket, Le Pen’in devam eden kargaşanın ardından kamuoyunda popülerlik açısından Macron’u geride bıraktığını gösterdi. Örneğin, Nisan ayı başlarında Elabe grubu tarafından BFM TV için yapılan bir anket, o sırada bir ikinci tur oylamada karşı karşıya gelirse Le Pen’in yüzde 55 ve Macron’un yüzde 45 oy alacağını gösterdi. Geçen yılki seçimlerde Macron, Le Pen’i yaklaşık yüzde 17’lik rahat bir farkla mağlup etti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu