Güncel

Londra polisi ‘kurumsal olarak ırkçı’ – rapor — Apsny News


Belediye Başkanı Sadiq Khan, bağımsız incelemenin Met Polisinin ‘en karanlık günlerinden’ biri olduğunu söyledi

Metropolitan polis teşkilatındaki yaygın ırkçılık, kadın düşmanlığı ve homofobiyi detaylandıran resmi bir raporun bulgularına göre, halkın Londra polisine olan güveni aşındı.

“Met henüz kendisini kurumsal ırkçılıktan kurtarmadı” Salı günü yayınlanan 363 sayfalık belgede İngiliz hükümet yetkilisi Barones Louise Casey yazdı. Rapor, Sarah Everard’ın Mart 2021’de polis memuru Wayne Couzens tarafından kaçırılıp öldürülmesinin ardından Büyükşehir Polisi tarafından görevlendirildi.

“Kamu rızası bozuldu” Halkın sadece %50’sinin polis gücünün İngiliz başkentindeki insanları etkili bir şekilde koruma yeteneğine güvendiğini bulan Casey ekledi.

Rapor ayrıca, polis saflarında yaygın bir zorbalık kültürünün ayrıntılarını veriyor; bu durum, rütbe ve dosya memurlarının gücün liderliğine olan güvenini kaybetmesine yol açtı. Raporda, Müslüman bir subayın botlarına başka bir subay tarafından domuz pastırması konulduğu, bir Sih subayın ise iradesi dışında sakalını kestiği belirtildi. Casey ayrıca kadın polis memurlarının %12’sinin görevdeyken diğer personel tarafından taciz edildiğini de tespit etti. Kadın memurların yaklaşık üçte biri iş başında cinsiyetçiliğe maruz kaldığını bildirdi.

Casey, Wayne Couzens’in yanı sıra polis teşkilatı tarafından istihdam edilen bir seri tecavüzcü olan David Carrick’in de dahil olduğu davayı Met’in kendi başına polislik yapamamasının örnekleri olarak vurguladı. Hem Couzens hem de Carrick, polis inceleme prosedürlerinden geçmiş ve onlara ateşli silahlar verilmişti.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, bulguların “200 yıllık tarihin en karanlık günlerinden biri” Büyükşehir Polisinin.

“Ülkemizde rıza ile polislik yapıyoruz” Khan Salı günü BBC Breakfast’a söyledi. “Halkın polise güveni yoksa, bir suçu bildirmek için öne çıkmazlar. Polis teşkilatının kökten ve daldan değişmesi hepimizin çıkarınadır.”

Başbakan Rishi Sunak, raporun bir “Kültür ve liderlikte değişim” gerekiyor, İçişleri Bakanı Suella Braverman tarafından yapılan çağrıları yineliyor.

Rapora kendi tepkisinde, gücün komiseri Mark Rowley, Casey’nin bulgularını kabul ederken, “sistemik başarısızlıklar”kuvvet içindeki sorunların olduğu iddiasını reddetti. “kurumsal”terimin olduğunu söyleyerek “belirsiz ve politize.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu