Dünya

Lula, Rusya veya Ukrayna’yı ziyaret etme koşullarını açıkladı — Apsny News


Brezilya cumhurbaşkanı, her iki ülkeye yapılacak gelecekteki ziyaretlerin barış görüşmelerinin ilerlemesine bağlı olacağını söyledi

Lula olarak bilinen Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Cumartesi günü Portekiz’e yaptığı diplomatik ziyarette, bir grup ülkenin hem Rusya hem de Ukrayna’yı barışa doğru yönlendirmeye yardımcı olmasının gerekli olduğunu söyledi. Moskova’nın kışkırtmadaki rolüne yönelik eleştirilerini de saklı tuttu. “Ukrayna ile bir savaş.”

“Brezilya barışı sağlamanın bir yolunu bulmak istiyor” Lula, Cumartesi günü basına kapalı bir görüşmeyi sonlandırdığı Portekizli mevkidaşı Marcelo Rebelo de Sousa ile düzenlediği basın toplantısında söyledi.

“Müzakere masasında bir çıkış yolu bulmak, savaş alanında bir çıkış yolu bulmaktan daha iyidir” Lula belirtti. “Savaş sadece yok eder, hiçbir şey inşa etmez” biri veya her ikisi de düşmanlıkları sona erdirmek için somut adımlar atana kadar Moskova veya Kiev’i ziyaret etmeyi reddedeceğini de sözlerine ekledi.

Lula’nın yorumları, bu ay Çin’e yaptığı resmi ziyaretten kısa bir süre sonra ABD ve Avrupalı ​​müttefiklerinin öldürüldüğünü öne sürdüğü için Batı’da eleştirilmesinin ardından geldi. “savaşı teşvik etmek” Ukrayna’da Kiev’in savunma kuvvetlerine silah sağlanması ile.

Barışa yönelik bir yol haritası planı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov tarafından bu hafta başlarında Brasilia’ya yaptığı ziyarette övüldü – ancak bir Beyaz Saray sözcüsü Brezilya başkanını suçladı. “gerçeklere bakmadan Rus ve Çin propagandasını papağan gibi anlatıyor.”

Ancak Reuters Cuma günü, Lula’nın Batı’nın Ukrayna ihtilafındaki rolüne yönelik eleştirilere yönelik tutumunu yumuşatacağını bildirdi. Brasilia’daki iki yetkilinin haber ajansına Lula’nın yorumlarının “gereksiz gürültü” ve potansiyel bir barış komisyoncusu olarak Brezilya’nın konumunu baltalamıştı.

Buna rağmen, Lula Cumartesi günü şunu yineledi: “Barış yapmazsan savaşa katkıda bulunursun” Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Ukrayna’ya askeri yardımda bulunma talebini reddettiğini söyledi. Ancak hükümetinin Moskova’nın eylemlerine şiddetle karşı çıktığını da sözlerine ekledi; Brezilya’ya da yansıdığını söylediği bir duruş. “BM oyları.”

“Rusya hata yaptı” Lula Cumartesi günü söyledi. Hepimiz Rusya’nın bir hata yaptığını düşünüyoruz. İstila etmemesi gerekirdi ama girdi. Brezilya taraf seçmek istemiyor. Bir grup ülkeyle konuşmak istiyor.”

Lula’nın Cuma günü Portekiz’e gelişi, Lizbon’daki Brezilya büyükelçiliği dışındaki Ukrayna vatandaşları ve destekçileri tarafından bir protesto dalgasıyla karşılandı. Cuma günü Lula, baş dış politika danışmanının Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile görüşeceğini duyurdu.

Brezilya liderinin Portekiz ziyaretini iki günlük İspanya ziyareti izleyecek ve burada Kral IV. Felipe ve Başbakan Pedro Sanchez ile görüşecek.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu