Güncel

Macaristan NATO’nun genişlemesini onayladı — Apsny News


Budapeşte’deki milletvekilleri Finlandiya’yı bloğa kabul ederken, İsveç’i belirsizlik içinde bıraktı

Macar milletvekilleri Finlandiya’nın NATO’ya katılımını desteklemek için oy kullanarak, Türkiye’de yapılacak oylama sonrasında Helsinki’nin ABD liderliğindeki bloğa katılmasının önünü açtı. Ancak İsveç’in kendi üyelik hedefi hâlâ askıda.

Macaristan parlamentosu Pazartesi günü Finlandiya’nın katılımı lehinde 182’ye karşı 6 oy kullandı. Türk basınında çıkan haberlere göre, İskandinav ülkesi Türk parlamentosunda büyük olasılıkla bu ay sonundan önce yapılacak benzer bir oylamanın ardından bloğun 31. üyesi olacak.

Finlandiya ve İsveç geçen yaz tarafsızlıklarından vazgeçtiler ve NATO’ya katılmak için ortak başvuruda bulundular. Üyelik, mevcut tüm üye devletlerin oybirliğiyle onayını gerektirir. Türkiye, hem Helsinki hem de Stockholm, Ankara’ya yönelik silah ambargolarını kaldırma, sözde Kürt ve Gülenci teröristleri iade etme ve Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) sınırları içindeki faaliyetlerini soruşturma taahhüdünde bulunana kadar başvuruları engelledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu ayın başlarında Helsinki’nin “Somut adımlar atıldı” Ankara’nın taleplerini karşılamaya yöneldi ve Finlandiya’nın üyeliğini destekleyeceğini açıkladı. Ancak Türk hükümeti İsveç’i verdiği sözleri tutmakla suçladı ve Stockholm ile Ankara arasındaki gerilim, İsveçli yetkililerin bu yılın başlarında Kuran yakan protestoları durdurmayı reddetmesiyle daha da alevlendi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban başlangıçta hem Finlandiya hem de İsveç’in üyeliğini destekleme sözü verdi, ardından Şubat ayında önce bunu yapması gerektiğini söyledi. “ciddi tartışmalar” iki ülkenin rolü hakkında “Macaristan hakkında, Macaristan’da hukukun üstünlüğü hakkında, demokrasi hakkında, buradaki yaşam hakkında apaçık yalanlar yaymak.”

İsveç ve Finlandiya, Macaristan’ın muhafazakar hükümetini şiddetle kınadılar ve her ikisi de AB’nin, Orban’ın sözde LGBT ve göçmen haklarını engellemesi ve yargı bağımsızlığı endişeleri nedeniyle Budapeşte’den fonları kesmesini desteklediler.

Orban, Finlandiya’nın üyelik hedefine karşı muhalefetini geri çekerken, İsveç ile olan çıkmaz çözülmedi.

“Son yıllarda İsveç hükümet yetkilileri, bakanlar, başbakan ve politikacılar Macaristan demokrasisinin durumunu sorgulamayı bir oyun haline getirdiler.” Orban’ın baş danışmanı Balazs Orban, Pazar günü Facebook’ta yazdı. “Söylendiği gibi, kondüktörle konuşabilirsin ama o zaman biletin tamamen düzgün olsa iyi olur.”


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu