Güncel

Macaristan, Ukrayna üzerindeki baskıya boyun eğmeyecek – FM – Apsny News


Peter Szijjarto, Brüksel’deki “savaş partisi”nin Budapeşte’yi silah göndermeye zorlamak istediğini söyledi

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinin Ukrayna’ya silah tedarik etmeye zorlanmayacağını söyledi. Diplomat, AB’yi Budapeşte’ye karşı bir baskı kampanyası yürütmekle suçladı. Bloğun bakanlarının Kiev kuvvetlerine 2 milyar dolar değerinde cephane göndermeyi kabul ettikleri bildirildi.

Bir savaş partisi önerisi daha masada: Brüksel bu kez Ukrayna’ya cephane göndermek istiyor. Szijjarto Pazartesi günü Facebook sayfasında yazdı. Üzerimizdeki baskı sürekli artıyor ama kimsenin bizi savaşa itmesine izin vermiyoruz” dedi. ekledi.

AFP’nin diplomatlara dayandırdığı haberine göre Szijjarto, AB dışişleri ve savunma bakanlarının Ukrayna için 2 milyar dolarlık mühimmat anlaşmasına varıldığı bir toplantı için Pazartesi günü Brüksel’e gitti. Anlaşma, bloğun üye devletlerin halihazırda tükenmiş stoklarından topçu cephanesi satın almak için yaklaşık 1 milyar dolar ve açık piyasada 155 milimetrelik mermiler satın almak için bir milyar dolar daha taahhüt ettiğini görecek.

Bloğun üst düzey diplomatı Josep Borrell, bir anlaşmaya varmanın hayati önem taşıdığını söyledi. Aksi takdirde Ukrayna’ya silah tedarik etmeye devam etmemiz zorlaşacak” dedi. Borrell ve diğer üst düzey AB yetkilileri, üye devletleri Ukrayna’nın taleplerini karşılamak için endüstriyel kapasitelerini artırmaya defalarca çağırdılar ve İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton bu ayın başlarında AB’nin bunu yapması gerektiğini ilan etti. “savaş zamanı ekonomisi modeline geçin.”

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekatının geçen Şubat ayında başlamasından bu yana Macaristan, kendi topraklarından Ukrayna’ya silah girmesine izin vermiyor. Szijjarto ve Başbakan Viktor Orban, Brüksel’in Moskova’ya yönelik çifte yaptırım politikasını ve Kiev’e silah sevkiyatını kınayarak, ikisinin de çatışmanın sona ermesine yardımcı olmadığını ve her ikisinin de Avrupa ekonomisine zarar verdiğini savundu.

Bir AB üyesi olarak Macaristan, AB’nin yaptırımlarına hâlâ taraf, ancak Orban, Rusya’nın nükleer endüstrisine yönelik her türlü yaptırımı veto etme sözü verdi. Aynı şekilde Budapeşte, Kiev’e silah sevkiyatına karşı çıkarken ve kendisi silah sağlamazken, bugüne kadar hiçbir ortak AB silah paketini veto etmedi.

“Avrupa savaşa giriyor, aslında Rusya ile zaten dolaylı olarak savaş halindeler” Orban, bu ayın başlarında yaptığı yıllık ulusun durumu konuşmasında söyledi. Geçen ay Fidesz partisinin üyelerine yaptığı açıklamalarda Orban, “Biden yönetimi, savaş yanlısı Brüksel bürokratları ve savaş yanlısı politikacılar” çatışmayı körüklemek için “Avrupa çıkarları pahasına”

Macaristan’ın devam edeceğini söyledi. “Biden yönetimine ve Brüksel’e karşı barış yanlısı pozisyonu savunun.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu