Güncel

Macron popüler olmamaya hazır olduğunu söylüyor – Apsny News


Fransa cumhurbaşkanı, tartışmalı emeklilik reformunun “lüks” değil, gecikmiş bir önlem olduğunu söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, tedbiri milletvekillerinin onayı olmadan yürürlüğe koyduğundan bu yana kamuoyuna yaptığı ilk açıklamada tartışmalı emeklilik reformunun arkasında durdu. Ülkede devam eden huzursuzluğu derinleştiren hareketin selefleri tarafından çok uzun süre ertelendiğini söyledi.

Fransa’da emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılması kararı konusunda kararlı olan Macron, yaptığı tek hatanın “insanları ikna edememek” onun yararları.

“Çalışmaya başladığımda on milyon emekli vardı; bugün 17 milyon var ve 2030’da 20 milyon olacak” dedi. “Gerçekten aynı kurallarla devam edebileceğimizi düşünüyor musun?”

Cumhurbaşkanı seleflerini eleştirerek, şunları söyledi: “daha önceki birçokları gibi tozu halının altına süpürebilir” ancak bunun yerine uzun süredir gecikmiş değişiklikler için ısıyı almayı seçmişti.

“Bu reformu yapmaktan zevk aldığımı mı sanıyorsun? HAYIR,” dedi Macron. “Ama hesapları dengelemenin yüz tane yolu yok… Bu reform bir lüks ya da zevk değil, ülke için bir gereklilik.”

Bugün popüler olmamayı omuzlamak zorunda kalırsam, omuzlarım.

Macron, rakiplerinin suçlamalarını da başından savdı. “demokratik olmayan” Fransa anayasasının 49.3. Maddesini ileri sürerek, bölücü yasayı parlamentonun tam onayı olmaksızın zorlayarak.

Bunun yerine protestocuları demokratik olmamakla suçladı ve ülkeyi saran şiddetli isyanları kınadı. Ancak saygı duyduğunu ifade etti. “kendi bakış açılarını savunan işçi sendikaları.”

“Gruplar, bu hafta olduğu gibi, bir şeyden memnun olmadıkları için kuralsız şiddet kullanıyorsa, bu artık demokrasi değildir” dedi Macron.

Yasa, kitlesel grevler ve yaygın protestolara ek olarak, Macron’un merkezci ittifakının hakim olduğu Ulusal Meclis’te hükümete karşı çok sayıda gensoru önergesine yol açtı. Kabine, hükümeti devirmek için en yakın önerge dokuz oyla geride kalarak hepsinden sağ çıkmayı başardı.

Tartışmalı emeklilik reform yasası, yasalaşmadan önce Anayasa Konseyi tarafından incelenmeyi bekliyor. Organ, bir yasa tasarısındaki bazı maddeleri anayasaya aykırı bulduğu takdirde reddedebilirken, bu yetkisini nadiren kullanır.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu