Ekonomi

Mart ayı enflasyonunda beklentiler belli oldu3 Nisan Pazartesi günü açıklanacak olan Mart ayı enflasyonu beklentileri şekillendi. Enflasyonun mart ayında yüzde 2,85 artması bekleniyor. Anadolu Ajansı ve Reuters anket sonuçlarını açıkladı…

Reuters’in düzenlediği ankette Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Mart ayında artan gıda ve hizmet fiyatlarının da etkisiyle aylık yüzde 2.85 artarak yüksek seyretmeye devam etmesi, yıllık TÜFE’nin ise yüzde 51.3 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Reuters’ın 14 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Mart ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 50.1 ila yüzde 52.8 arasında değişiyor. Aylık enflasyonda tahminler yüzde 2 ila yüzde 3.85 bandında yer alırken ekonomistler gıda fiyatlarının yanı sıra eğitim, lokanta-otel ve kira kalemlerinde artış öngörüyor.

Anadolu Ajansı’nın anketinde ise mart ayı enflasyonunda beklenti yüzde 2.86 oldu. 

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, mart ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,86 artmasını bekliyor.

AA Finans’ın, TÜİK tarafından 3 Nisan Pazartesi günü açıklanacak mart ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 12 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin mart ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 2,86 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin mart ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,93 ve en yüksek yüzde 3,65 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin mart ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,86) göre bir önceki ay yüzde 55,18 olan yıllık enflasyonun yüzde 51,35’e gerileyeceği hesaplanıyor.

Öte yandan, ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi yüzde 51,57’den yüzde 49,56’ya geriledi.

Tüketici Fiyat Endeksi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 3,15 artış göstermişti.

 

Kaynak: Ajanslar


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu