Politika

Mısır’da 2 bin mumyalanmış koç başı bulundu


Mısır’ın güneyindeki tarihi Abidos kentinde bulunan Firavun 2’nci Ramses Tapınağı’nda, 2 binin üzerinde mumyalanmış koç başı ve devasa bir yapının ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Fotoğraf: Reuters

Eski Mısır Krallığı’nın (Milattan Önce 2686-2181) tarihi başkenti olan ve bugün Sohac kenti sınırları içinde yer alan Abidos’ta, 2’nci Ramses tarafından inşa ettirilen tapınakta ABD ve Mısırlı arkeologların yürüttüğü çalışmalarda yeni keşiflere imza atıldı.

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, kazı çalışmaları sonucu Mısır’da Batlamyus Hanedanı (Milattan Önce 332-30) dönemine tarihlenen 2 bini aşkın mumyalanmış koç başı bulunduğu belirtildi.

ABD arkeoloji ekibinin başkanı Samih İskender, bu kadar büyük miktarda mumyalanmış koç başının, ‘adak kurbanı olarak kullanılmış olmaları ya da 2. Ramses’in, ölümünden sonraki bin yıl boyunca kutsanmaya devam ettiği’ şeklinde iki olasılığı akla getirdiğini kaydetti.

Keşifle birlikte tapınakta Altıncı Hanedan (Milattan Önce 2345-1821) dönemine ait, farklı ve benzersiz bir mimari tasarımı olan büyük bir yapı ile tapınağı çevreleyen kuzey duvarının bazı kısımları da ortaya çıkarıldı.

Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri’yse söz konusu keşfin, Abidos’taki 2’nci Ramses Tapınağı’nın tarihine dair önemli detayları ortaya çıkardığını vurguladı.

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı 2020’de de bu tapınakta, başka hayvanlara ait kemik ve iskelet parçalarına ulaşıldığını açıklamıştı.

Mısır’da ‘Firavunların Altın Geçidi’: 18 firavun, dört kraliçe mumyası ‘taşındı’

Bilim insanları 3 bin yıllık mumyayı ‘konuşturdu’


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu