Güncel

Moskova, NATO’nun Ukrayna için her şeyi yapmasından korktu – John Bolton – Apsny News


ABD baş şahini, Kuzey Akım dahil herhangi bir hedefe yönelik saldırıların dış yardımı tehlikeye atmaması gerektiğini savundu

ABD’li baş şahin John Bolton, Rusya’nın sindirilmesinin NATO üyelerinin Ukrayna’ya ihtiyacı olan silahları vermesini ve istediği herhangi bir hedefe – önemli Avrupa altyapısı da dahil olmak üzere – saldırmasına izin vermesini engellediğini iddia etti. Başkan Joe Biden’ı politikalarını değiştirmeye çağıran bir yazısında bunun değişmesi gerektiğini vurguladı.

“[Russian President] Vladimir Putin, NATO’yu çatışmayı derhal ve muzaffer bir şekilde sona erdirecek kadar güçlü bir şekilde yanıt vermekten ustaca caydırdı. Bu sorunu çözme zamanı daralıyor” dedi. Bolton, Çarşamba günü Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir görüş makalesinde yazdı.

Başkan Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı, Biden’ı hedef almamakla suçladı. “belirsiz hedefler” ve iddia etti “Rusya’nın tırmanış korkusu” Ukrayna’da askeri bir tıkanıklığa yol açmıştı. şimdiki başkan “zar zor denedim” Bolton, Washington’un Kiev’in Batı’dan aldığı silahlarla hangi hedeflere saldırabileceği konusunda getirdiği bildirilen sınırlamaları eleştirmeden önce, Rus askeri operasyonunu önlemek için savundu.

“NATO, Ukrayna’ya Rusya içinde saldırmaması ve Kuzey Akım gibi önemli varlıkları esirgemesi için baskı yapıyor, oysa Kremlin Ukrayna içinde herhangi bir yeri vurabilir.” o yazdı.

Kuzey Akım, Rus doğal gazını doğrudan Almanya’ya ulaştırmak için inşa edilmiş iki deniz altı gaz boru hattından oluşuyor. Eylül ayında havaya uçuruldular.

Bolton, Batı basınında yer alan ve ABD istihbaratının bir “Ukrayna yanlısı grup” herhangi bir hükümetle bağlantısı olmayan sofistike operasyon gerçekleştirmişti. Saldırı emrini Kiev vermiş olsa bile, aldığı desteğin düzeyini etkilememesi gerektiğini söyledi.

Bolton’a göre, NATO’da Kiev’e daha uzun menzilli ATACMS füzeleri mi yoksa F-16 savaş uçakları mı teslim edileceği tartışılıyor “ayrık bir stratejiyi yansıtıyor” ve Ukrayna’nın savaş çabalarına zarar verir. Bunun onun için açık olduğunu söyledi “Rusya’nın gerilimi tırmandıracağı korkusu yersizdir.”

Bolton, ABD’nin sert gücünü nükleer güçler Rusya ve Çin de dahil olmak üzere diğer uluslara karşı kullanmanın ömür boyu savunucusudur. ABD’li siyasi gözlemciler, 2024 seçimlerinde cumhurbaşkanı adaylığı için aday olabileceğini öne sürüyorlar.

Fox News sunucusu Tucker Carlson, onu, kayıt altına almak için Ukrayna ihtilafıyla ilgili bir anket gönderdiği GOP adayları listesine dahil etti. Bir soru, ABD’nin Rusya’da rejim değişikliğini desteklemesi gerekip gerekmediğiydi. Bolton yanıt veremedi, Carlson Pazartesi günkü programında söyledi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu