Kültür&Sanat

Muğla’da Hristiyanlığın ilk gizli mabetleri, görenleri büyülüyor


Muğla'da Hristiyanlığın ilk gizli mabetleri, görenleri büyülüyor

Hristiyanlığın ilk yayılma döneminde gizli ibadet yapanlar tarafından Yatağan Gökbel Dağı eteklerinde akarsuya yakın bir bölgede yaklaşık 80 metrelik sarp bir kayanın gövdesine renkli boyalarla Hz. İsa, Hz. Meryem ve Havarileri freski yapıldı.

30 metre uzunluğunda, 20 metre enindeki Hz. İsa freskleri, ziyaretçi akınına uğruyor.

Muğla'da Hristiyanlığın ilk gizli mabetleri, görenleri büyülüyor - Resim : 1

Muğla ve Aydın sınırında Yatağan ilçesi kırsal Yava Mahallesi sınırları içinde yer alan Hristiyanlığın ilk mabetlerinden olan bölgeye ulaşım ancak yaya olarak sağlanırken, Türkiye’nin en büyük jeopark projesi çerçevesinde ulaşım için belirlenen alan 2010 yılında kamulaştırıldı. Muğla-Aydın karayolu üzerinden ulaşımın sağlandığı bölgede çok sayıda pişmiş topraktan tuğlalar bulunuyor. Bölgede ayrıca kilise ve antik döneme ait pınarlar olduğu sanılıyor.

Muğla'da Hristiyanlığın ilk gizli mabetleri, görenleri büyülüyor - Resim : 2

Yatağanlı Arkeolog Mustafa Hüseyin Kuzgun, Kars’tan gelen üniversite arkadaşlarına Yatağan’ın tarihi bölgelerini gösterdiğini belirterek, “Arkadaşlarım AVM ya da kalabalık bir yere gitmektense, jeo alanları gezmeyi, traking ve yürüyüş yapmayı seviyoruz. Ben daha önce bir kere gelmiştim buraya. Arkadaşlarımın da görmesini istedim” dedi.

Gizli gizli ibadet yapılmış

Yatağan’ın gönüllü kültür sanat elçisi olarak bilinen araştırmacı-yazar Tarcan Oğuz ise, Türkiye’nin en büyük jeopark projesi çerçevesinde yürütülen çalışmalarda Hz. İsa ve Meryem fresklerinin bulunduğu alanın projeye dahil edildiğini söyledi.

Muğla'da Hristiyanlığın ilk gizli mabetleri, görenleri büyülüyor - Resim : 3

Oğuz, “Burası Yatağan Yava Mahallesi, Marsyas Vadisi. Milattan sonra 5’inci ve 6’ncı yüzyıllara ait olduğu söylenen İsa ve Meryem havarileri freskleri alanı. Düz kaya üzerine bir kısım mozaikler kahverengi, beyaz ve mavi renkler hakimiyetinde İsa’nın yakalanması, çarmıha gerilmesi, Meryem ve havarilerinin resimleri görülüyor. Hristiyanların ilk gizli tapındığı alan olarak söyleniyor. Burası ile ilgili kamulaştırma çalışmaları yapıldı Muğla Valiliğimiz tarafından. Sadece yol kısmı kaldı ana yola bağlanması ile ilgili. Yol çalışması var. Özellikle bu fresklerin arka kısmında keşişin yattığı bir mağara bulunmakta. Bu mağara içerisinde yine İsa ve Meryem freskleri bulunuyor. Aynı zamanda buradan yaklaşık 2 kilometre ileride kale bulunuyor. Burada yerleşim olduğu için bu alana gelerek gizli gizli ibadetlerini yapmış insanlar” dedi.

 

Kaynak: İHA


Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın