Politika

Muharrem İnce ikinci tura kalma ‘stratejisini’ açıkladı: Bakarsın biri çekilir!


Memleket Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, hesaplamasına göre ikinci tura kalamayacağı hatırlatılınca, adaylardan biri çekilirse bunun mümkün olabileceğini söyledi.

Görsel: Habertürk TV

Millet ittifakının, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı adayı ilan etmesinden sonra yayımlanan anketler Kılıçdaroğlu’nu Tayyip Erdoğan’ın önünde gösterse de, çoklu aday senaryolarında seçimin ikinci tura kalma ihtimali yüksek.

İnce de 14 Mayıs’taki seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olabilmek için dilekçesini dün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verdi. İnce’nin resmen aday olabilmek için en az 100 bin imza toplaması gerekiyor.

Muhalifler, oyların bölünmemesi gerekçesiyle İnce’den adaylıktan çekilmesini istiyor.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu ‘Teke Tek’ programına katılan İnce, hem bu çekilme çağrısı hem de benzer sorulara yanıt verdi.

İnce’nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

*Mansur Yavaş bir kaybetti, bir daha kaybetti, kazandı. Kılıçdaroğlu 13 kere kaybetti, ben bir kere kaybettim. Bir kere penaltı kaçırdım.

*(Adam kazandı mesajı) O mesajı ben açtım, pişman mısın, pişmanım. Ben diyeceğim ki, “Seçim ikinci tura kaldı.” Kaybettiğimi bilmiyorum, kazandığımı bilmiyorum.

*CHP görevini yapmamış. Ben cumhurbaşkanı adayıyım. 12 bin 843 sandığa gözlemci koymamış CHP. Bu 4 milyon oy demek. Bu kadar sandığa gözlemci koymazsanız. YSK’nın bu belgesi ortada iken bana daha seçim gecesini sormak. Beni satmışlar resmen satmışlar! Benim hatam partime güvenmekti.

*Bu iktidarı göndermek için bu muhalefeti de göndermek lazım. Türkiye bu hale muhalefet getirmedi, iktidar getirdi, buna itirazım yok. Olmayacak duaya amin demek istemiyorum. Ortada olmayacak bir dua görüyorum.

*Siyaset uzlaşma işidir. Cumhurbaşkanı adayı olduğumda Erdoğan’ı, Akşener’i, Demirtaş’ı, Karamollaoğlu’nu ziyaret ettim. Troller Erdoğan’la o gün çekilmiş fotoğrafı bugün çekilmiş gibi yayınlıyorlar. İstanbul il başkanımızı birisi arıyor. Kemal Bey’in iyi dostu. Genel başkanınızla görüşmek istiyorum demiş, olur dedim. Buyrun benimle görüşmek istiyormuşsunuz dedim. Çok üzülüyorum sizi buluşturayım dedi. Olur dedim, aradan 2 ay geçti. 2 kişi ofisime geldi. Bir uzlaşma yolu bulamaz mıyız dediler. Ben size zeytindalı uzatayım dedim. Şu trolleriniz var, üç kişi dedim. T’nin, E’nin, O’nun trolleri. Bu troller ikide bir de hakaret etmesinler dedim. CHP Genel Merkezi’nde birtakım insanlar oturuyor Muharrem İnce’yi kötülemek için. Sadece AK troller yok.

*Beni kimse aday yapmadı. Genel başkanların birini cumhurbaşkanı aday yapma hakları olmamalı. Ben partimde sandık kurdum, 105 bin kişi oy kullandı. Bu insanlar bana güvenmiş, 105 bin kişi oy kullanmış. Ben bunların kararı olmadan ne çekilirim ne bir şey yaparım. Burada bir örgüt var. Ama Milli Yol Partisi’yle görüştü, BTP ile görüştü, DP’yi Cumhurbaşkanı yardımcısı yaptı. Masada İYİ Parti’yi ayrı tutuyorum. Geri kalan dördünün toplamının dört katı oyum var.

*Olağanüstü oy olacağım. CHP Cumhurbaşkanı adaylığımda arkamda değildi ki, belki de yüktü. Para harcamadılar. Afişlerimi asmadılar. Sıfır moralle çalıştırdılar. Kan kusturdular bana. Oy verdikleri şüpheli.

*Ben Türkiye’yi ateşe atmam, hiç merak etmeyin. 3’lerde, 4’lerde bir durum yoktur. Bunlar salon siyasetçileridir. Ben sokak, saha siyasetçisiyim.

(Hesaplamasına göre ikinci tura kalamayacağı hatırlatılınca) Çekilirler bakarsın. Üçüncüyle birinci yarışır.

İnce’nin ikinci tura kalma ‘stratejisi’ Twitter’ın diline düştü.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu