Dünya

Musk, Ukrayna’ya 100 milyon dolar bağışladığını iddia etti – Apsny News


SpaceX şefi, geçen yıl Ukrayna’da Starlink telekomünikasyon sisteminin tanıtımını denetledi.

Elon Musk, Pazar günü ABD’li yazar Stephen King ile sosyal medyada yaptığı bir tartışma sırasında Moskova ile olan ihtilafında Kiev’i desteklemek için 100 milyon dolar bağışladığını iddia etti. Geçen yıl, SpaceX, Tesla ve Twitter CEO’su, Ukrayna’da Starlink telekomünikasyon sisteminin tanıtımını denetledi.

“Ukrayna’ya 100 milyon dolar bağışladım, sen ne kadar bağış yaptın?” Yazarın milyarderin sosyal medya platformunun yeni ücretli doğrulama modelinden elde edilen gelirin bir kısmını Kiev’e bağışlaması gerektiğini önermesinin ardından Musk, King’e Pazar günü bir tweet attı.

Musk ayrıca, Ukrayna Teknolojiler Bakanı Mikhail Federov’un, şirketin Starlink uydu ağını Ukrayna’ya sağladığı için SpaceX CEO’suna teşekkür ettiği bir Ekim mesajını retweetledi. “kritik seviyede önemli.”

Twitter sahibi ayrıca, SpaceX’in sistemin işletme maliyetlerinin ödenmesine yardımcı olmak için ABD Savunma Bakanlığı’ndan gelen fonu geri çevirdiğini de kaydetti – geçen yıl tahmin ettiği bu tutar 2022’nin sonuna kadar 100 milyon dolara ulaşacak.

Geçen yıl çatışmanın başlamasından kısa bir süre sonra Musk, Federov’un talebi üzerine Ukrayna’da internet erişimi sağlayan alçak Dünya yörüngesindeki uydulardan oluşan bir takımyıldız olan Starlink’i kullanıma açtı. İletişim ağı, özellikle Ukrayna’nın önceden var olan internet altyapısı düzenli olarak çalışamaz durumda olduğundan, asker hareketlerini ve diğer askeri bilgi toplama yöntemlerini izlemek için Kiev tarafından konuşlandırıldı.

Bununla birlikte, Şubat ayında Kiev, Musk ve SpaceX’in teknolojinin dronların kullanımı için kullanıldığına dair raporların ortasında Ukrayna’da Starlink kullanımına sınırlamalar getirmesine öfkeyle yanıt verdi. Vladimir Zelensky’nin kıdemli danışmanlarından Mikhail Podolyak, o sırada SpaceX’in karar vermesi gerektiğini savundu. “özgürlük hakkının yanında.”

SpaceX’in operasyondan sorumlu başkanı Gwynne Shotwell, geçtiğimiz Şubat ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlediği basın toplantısında sistemin Ukrayna’da kullanılmak üzere tasarlanmadığını söyledi. “saldırgan amaçlar” ve öyleydi “asla, asla silah haline getirilmek istenmedi.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu