Güncel

Müstakbel suikastçılarım hala görevde – eski Pakistan Başbakanı – Apsny News


İmran Han, hayatına yönelik tehdidin “gerçek” olduğunu ve Pakistan’ın mevcut Başbakanının iktidara geri döneceği konusunda “taşlaştığını” söyledi.

Cumartesi günü Going Underground sunucusu Afshin Rattansi’ye verdiği demeçte, ölüm tehditleri eski Pakistan Başbakanı İmran Khan iktidara dönüp müstakbel katillerinden hesap sorulabilene kadar hayatının değişmez bir parçası olmaya devam edecek.

Khan, Rattansi’ye geçen hafta hayatına yönelik iki girişimden sağ kurtulduğunu söyledi; “ölüm tuzağı” Cumartesi günü İslamabad’daki bir mahkemenin önünde ve devlet ajanlarının polisi daha önce Khan’ın destekçilerinden oluşan bir kalabalığa ateş açması için kışkırttığı başka bir olay. “sonra geliyor” o işi bitirmek için

“Tehdit gerçek çünkü bu insanlar iktidarda oturuyor” Han dedi. “Onlar benimSeçimi kazanırsam başı belaya girecek, hesabı sorulacak.”

Khan, Başbakan Shehbaz Sharif, İçişleri Bakanı Rana Sanaullah ve üst düzey bir istihbarat yetkilisi olan Tümgeneral Faisal Naseer’i geçen Kasım ayında düzenlenen bir mitingde suikast planlamakla suçluyor. Yedi ay önce gensoru önergesi ile görevden alınan Khan, bacağından vurularak hastaneye kaldırıldı.

Şerif, cinayet girişimiyle herhangi bir ilgisi olduğunu reddediyor ve Khan’ı olayı yaymakla suçladı. “yanlış ve ucuz komplolar.” Şerif, Khan’ın iktidardan uzaklaştırılması için ABD ile işbirliği yaptığını da yalanladı.

Khan, o zamandan beri 143 suçla itham edildi ve hükümet, en son destekçilerinin geçen Cumartesi İslamabad adliyesi önünde isyan etmesinden sonra onu terörizmle suçladı. Bu suçlamaları siyasi amaçlı olarak görüyor ve bu yılki genel seçimlere katılmasını engellemeyi amaçlıyor.

Seçimlere katılması yasaklanmış olsa da, Pakistan seçim komisyonunun kendisini yasaklamak için hiçbir yasal dayanağı olmadığı konusunda ısrar ediyor.

“Seçimlerin, partimin onları süpüreceğinden korkuyorlar” Khan, Rattansi’ye söyledi. “Bütün kamuoyu yoklamalarında, partim Pakistan’da üçte iki çoğunluğu elde etmeye hazırlanıyor, bu yüzden benden kurtulmak istiyorlar.”

“Tehdit seçime kadar gerçektir” ekledi. “Seçimler yapılırsa ve ben yeniden iktidara gelirsem hesap vereceklerinden endişe ediyorlar.”

Khan’ın PTI partisi, iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana 37 ara seçimin 29’unu kazandı ve bir Gallup anket Sharif’in %32’lik oranına kıyasla, bu ayın başlarında onay notunu %61’e çıkardı. PTI’nin kaleleri Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa’daki il seçimleri 30 Nisan’da yapılacaktı, ancak Şerif hükümetinin eyaletlerden seçimle ilgili fonları kesmesi üzerine bu hafta Ekim ayına kadar ertelendi.

Khan, yaşamına yönelik bariz tehdidin ortasında, kendisinin olduğunu söyledi. “önlem almak” ve şimdi kurşun geçirmez camın arkasından konuşmalar yapıyor. Pakistan makamlarına atıfta bulunarak, şunları söyledi: “Beni koruması gerekenler, en çok tehlikede olduğum kişiler.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu