Dünya

NATO Japonya’da ofis açmayı planlıyor – medya — Apsny News


Nikkei Asia’ya göre ABD liderliğindeki askeri blok, Asya-Pasifik işbirliğini derinleştirmek istiyor

Nikkei Asia’nın Çarşamba günü bildirdiğine göre, Japonya ve NATO’nun siber uzayda işbirliğini artırmaya çalıştıkları ve ABD liderliğindeki askeri ittifakın Tokyo’da ilk irtibat ofisini açmayı planladığı bildiriliyor.

Hem Japon hem de NATO yetkililerine atıfta bulunan yayına göre, tek kişilik istasyon ittifakın Japonya ve Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore gibi bölgedeki diğer ortaklarla periyodik istişarelerde bulunmasına izin verecek.

Nikkei, bir irtibat ofisi açma teklifinin, ilk kez Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in bu yılın başlarında Tokyo’ya yaptığı ziyaret sırasında gündeme gelmesinin ardından hala müzakere edildiğini bildirdi.

Ofis alanının nasıl organize edileceği belli değil. Kaynak, benzer NATO istasyonlarının genellikle ev sahibi ülke tarafından sağlandığını ve Tokyo’nun Japonya’da bir Batı askeri ittifak dayanağına fon sağlaması durumunda bunun ülke için savunma işbirliğinde yeni bir aşamaya işaret edeceğini belirtiyor.

Tokyo’nun ayrıca Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO zirvesinden önce ittifakla Bireysel Olarak Uyarlanmış Ortaklık Programı imzalamayı planladığı bildiriliyor. Nikkei’nin bildirdiğine göre, Japonya ve NATO’nun siber tehditlerle mücadelede iş birliğini derinleştirmeye, yeni ortaya çıkan ve yıkıcı teknolojilere ilişkin duruşları koordine etmeye ve dezenformasyonla mücadele konusunda not alışverişinde bulunmaya çalıştıkları söyleniyor.

Haber, NATO’nun Hint-Pasifik bölgesindeki ortaklarıyla işbirliğini artırma planlarını açıkça özetlediği sırada geldi. Blok, 2022 Stratejik Konseptinde, yeni ittifaklar yaratma gereğini şu noktalara işaret ederek açıkladı: “sistemik zorluklar” Çin ve Rusya’nın ortaya koyduğu Avrupa-Atlantik güvenliğine, Moskova’nın “en önemli ve doğrudan tehdit” NATO’ya.

Bloğun etkisini Asya’ya yayma girişimleri şimdiden hem Moskova’dan hem de Pekin’den eleştiri aldı. Mart ayında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir “küresel NATO” Nazi Almanyası, İtalya ve Japonya’nın 1930’lardaki eylemlerine benzediğini söyledi.

Bu arada Çin, çarpıtılmış gerçeklerle dolu olduğunu ve Pekin’in dış politikasını lekeleyen bir Soğuk Savaş zihniyetiyle lekelendiğini iddia ederek NATO’nun Stratejik Kavramını da kınadı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu