Güncel

Netanyahu yargı reformunu askıya aldı – Apsny News


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülke çapında aylarca süren kitlesel gösterilerin ardından tartışmalı yargı revizyonunun askıya alındığını duyurdu.

Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada Netanyahu, bir emir verdiğini söyledi. “zaman aşımı” Knesset’in tatiline kadar tartışmalı yasalar hakkında “gerçek bir diyalog için gerçek bir fırsat vermek.”

kınadı “Ülkemizi paramparça etmeye istekli, bizi iç savaşa sürükleyen ve askerlik hizmetini reddetme çağrısı yapan aşırılık yanlısı bir azınlık.” hangisini aradı “korkunç bir suç.”

Daha önce yerel basın, İsrail Başbakanı’nın siyasi müttefikleriyle bir gecede konu hakkında uzun tartışmalar yaptığını bildirdi. Reform, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in temel taleplerinden biri. Otzma Yehudit partisinin Knesset’te sadece altı sandalyesi var, ancak iktidardaki koalisyondan ayrılırsa Netanyahu çoğunluğunu kaybedecek ve yeni bir seçime gitmek zorunda kalacak.

Duyuru, Netanyahu’nun reforma ulusal güvenliği tehdit ettiğini öne sürerek itiraz eden savunma bakanı Yoav Gallant’ı görevden almasının ardından geldi. Hareket, ülke genelinde yüzbinlerce insanın sokaklara çıkmasıyla protestoları körükledi.

Protestolar yoğunlaşıp polisle çatışmalara neden olurken, İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog hükümet koalisyonunu harekete geçirmeye çağırdı. “Yasayı derhal durdurun” huzursuzluğun ülkenin güvenliğini, ekonomisini ve toplumunu tehdit ettiğini de sözlerine ekledi.

İsrail’in en büyük işçi sendikası Histadrut Pazartesi günü genel grev çağrısı yaptı. Grev, Tel Aviv’deki Ben Gurion uluslararası havaalanını, İsrail sağlık hizmetlerinin çoğunu ve hatta dünya çapındaki büyükelçilik ve konsoloslukları kapattı.

Reform, Yargıtay’ın hükümetin yasama ve yürütme organlarına karşı karar verme yetkisini sınırlandırırken, yönetim koalisyonuna yargıçları atayan komitede çoğunluk sağlamayı amaçlıyordu. Öneri, revizyonu demokrasiye bir saldırı olarak tanımlayan muhaliflerle şiddetli bir muhalefetle karşılaştı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu