Güncel

Netanyahu yargı reformunu sulandırıyor – Apsny News


Hareket, önerilen bir revizyonun İsrail’de büyük gösterileri tetiklemesinden sonra geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, son iki ayda yüz binlerce İsraillinin protestolarının ardından yargı sistemi için önerdiği reformu yumuşattı. Netanyahu, değişikliklerin açıklanmasından bir gün önce ABD Başkanı Joe Biden ile bir telefon görüşmesi yaptı ve bildirildiğine göre Amerikan lideri uzlaşma çağrısında bulundu.

Netanyahu’nun koalisyon hükümeti Pazartesi günü, 4 Ocak’ta öne sürülen yasanın orijinal versiyonunda birkaç değişiklik içeren bir bildiri yayınladı. Diğer şeylerin yanı sıra, son yineleme, İsrail mahkemelerine yargıçlar atayan organ olan Yargı Seçimi Komitesinde daha az hükümet temsilcisi öngörüyor. – başlangıçta önerilenden daha fazla.

İsrail Başbakanı, parlamentodaki reform muhaliflerini onay oylarını boykot etme planlarından vazgeçmeye çağırdı ve onlardan daha fazla protesto çağrılarına son vermelerini istedi.

Ulusal birliği gerçekten önemseyen ve ortak bir anlaşmaya varmak isteyen herkese elimizi uzatıyoruz.Koalisyon hükümeti açıklamasında okundu.

Netanyahu, yargıçların seçilme şeklini değiştirme planıyla hükümet organları arasında denge sağlamaya çalıştığında ısrar ediyor, ancak eleştirmenler önerilerin mahkemelerin bağımsızlığını sınırlama riski taşıdığını iddia ediyor.

Pazar günü Beyaz Saray, Başkan Biden’ın Netanyahu ile telefonla görüştüğünü belirterek, “demokratik değerler… ABD-İsrail ilişkisinin ayırt edici özelliği olarak kalmalıdır.ABD lideri de “önemini vurguladı”gerçek kontroller ve dengeler” demokratik bir toplumda.

Başkan, önerilen yargı reformları üzerinde bu temel ilkelerle tutarlı bir uzlaşmaya varmak için sürdürülen çabalara destek teklifinde bulundu.diye ekledi Beyaz Saray açıklaması.

Birkaç medya kuruluşuna göre, kimliği açıklanmayan bir ABD yetkilisine atıfta bulunan Biden, “kaygı” İsrail’in yargı sisteminin planlanan revizyonu hakkında.

Cuma günü bir radyo programında konuşan Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu, solcu protestocuları 1930’larda Almanya’daki Nazilerin paramiliter kanatları ve İtalya’daki faşistlerle karşılaştırdı.

Göstericileri sokaklarda kaos yaratmakla suçladı ve daha önce onları “yaptı”yerli teröristler

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, geçen Çarşamba günü yaptığı bir video konuşmasında, ülkenin çekişmeli yargı reformu planı nedeniyle iç savaşa sürüklenme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Herzog, Netanyahu’nun hemen reddettiği bir dizi alternatif önlem önerdi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu