Ekonomi

O seviyeyi görünce bu yıl için işi bitirmeliFinans analisti İslam Memiş, piyasalardaki son durumu değerlendirdi. Altın yatırımı için “O seviyeyi görünce bu yıl için işi bitirmeli” diyen Memiş, yol haritasını açıkladı.

İslam Memiş ilk olarak piyasalara dair genel bir değerlendirme yaptı:

“Ekonomi çift şeritli bir yoldan ilerleyecek. Türkiye olarak yurt içini ayrı, yurt dışını ayrı takip edeceğiz. Türkiye’yi seçim gündemi, dünyayı Fed’in açıklamaları ve kararları etkileyecek.

Bu hafta için emtia fiyatlarında bir yükseliş dolarda bir gerileme olacağını öngörmüştük ama Fed Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamalar piyasaları ters köşeye yatırdı. Güvercin tonda açıklamalar bekleniyordu ancak böyle olmadı. Şahin tonda açıklamaları sonrası dolar endeksi 105.68 seviyesine kadar yükseldi. Muhtemelen de yukarı yönlü hareketlerini de devam ettireek. Paritelerde ve emtia fiyatlarında düşüşler gördük. Benim aldığım izlenim şu: Fed muhtemelen farklı bir politika belirledi kendine. Faiz artırım politikasında bir değişiklik yok aslında. 25 baz puan 25 baz puan Nisan ve Mayıs toplantılarında 2 kez faiz artırımı yapacak. Tekrar haziran ayında kendini kenara çekecek. Ancak bu sefer söylemlerle piyasayı baskılayan yönlendiren bir Fed karşımızda olacak.

5 yıl önce de aynı politikayı görmüştük Fed tarafında. Enflasyonla mücadelede enflasyon beklenen seviyeye gerilemedi. Tabi Fed’in açıklamalarının yanında bu tür endişeler de piyasalar tarafından fiyatlanıyor. Jeopolitik risklerde de biten, sonlanan bir durum yok. Özellikle yaz aylarında gıda fiyatları ve kuraklıkla ilgili bir endişe de var. Fed’in işi kolay değil. Rezerv tarafındaki genişlemeci politikaların yanında bütçeyle ilgili altyapı çalışmalarında Fed’in biraz daha zorlandığını gözlemliyoruz. Totalde bakıldığında küresel çapta ekonomilerde işlerin pek de istenildiği gibi gitmediğini bize işaret ediyor bu gelişmeler.

Belirsizliğin ön planda kaldığını düşünüyorum. İşler çok da kolay değil. Fed endeksiyle dolar endeksinde bir yükseliş öngörüyorum tabii ki ama doların küresel piyasalarda değer kazanması çok da olumlu bir şey değil. Çok güçlü bir dolar ne Fed’in ne de diğer merkez bankalarının işine gelmeyecektir. Sürekli faiz artırımı politikasında değişikliğe gidilmesi yönünde Dünya Bankası uyarılarda bulunuyor. Piyasalar Haziran’a kadar Fed odaklı bir süreç geçirecek ancak yaz aylarında beklendiği gibi enflasyonda büyük bir düşüş olmayacağını tahmin ediyorum.”


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu