Dünya

Ölümcül sinagog bombalamasından suçlu bulunan profesör — Apsny News


Bir Fransız mahkemesi, 1980 yılında Paris’te bir sinagogu bombalamaktan Lübnanlı-Kanadalı bir sosyoloğu ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. “temelsiz ve kusurlu.”

Mahkeme, Cuma günü Ottawa’da yaşayan ve öğretmenlik yapan Lübnan ve Kanada vatandaşı Hassan Diab’a ömür boyu hapis cezası verdi. Diab, duruşmaya katılmayı reddetti ve karara gıyabında varıldı. Mahkeme, avukatları yanlış zamanda yanlış yerde olduğunu savunan Diab için tutuklama kararı çıkardı.

Fransız savcılar, Diab’ı 3 Ekim 1980’de Paris’te Copernic Sokağı’ndaki bir sinagogun önüne motosikletli bomba yerleştirmekle suçladılar. Binanın içinde 300’den fazla ibadet edenin toplandığı sırada patlayan bomba, dördünü öldürdü ve 46’sını yaraladı.

Müfettişler, Filistinli militanları suçlamadan önce başlangıçta saldırıdan neo-Nazi teröristlerinden şüphelendiler. Kanadalı yetkililer, profesörün bombacının fotoğrafa sığdırılmış bir tasvirine benzediğini iddia eden Diab’ı Fransız yetkililer adına 2008 yılında tutukladı.

Diab, 2014 yılında Fransa’ya iade edildi, cinayetle suçlandı ve hapsedildi. Hakkındaki dava 2018’de yetersiz delil nedeniyle düştü ve Diab Kanada’ya döndü. Ancak bir Fransız temyiz mahkemesi, davanın 2021’de yeniden açılmasına karar verdi.

Diab’ın avukatları, saldırı sırasında Diab’ın Beyrut’ta okuduğunu savundu. İlk müfettişlerden hiçbiri ifade verecek kadar hayatta değildi ve saldırganı gören tanıklar, aradan geçen kırk yılda hafızalarının silindiğini kabul ettiler. Savcılar, Diab’ın pasaportunun 1981’de bir İtalyan havaalanında Filistinli bir militan liderin elinde bulunduğunu söyledi, ancak Diab belgeyi bombalamadan bir ay önce kaybettiğini iddia etti.

“Kanada’da on dört yıl önce iade işlemlerinin başlangıcından bu yana ve son yedi yılda Fransa’da devam eden yasal işlemler boyunca, Kanadalı ve Fransız yargıçlar … sürekli olarak aleyhindeki delilleri zayıf, güvenilmez ve sonuçsuz bulmuşlardır.” Uluslararası Af Örgütü geçen ay bir yazı yazarak Fransız makamlarını görüşlerini bırakmaya çağırdı. “temelsiz ve kusurlu” dava.

Kanadalı yetkililerin Diab’ı cezasını çekmesi için Fransa’ya iade edip etmeyeceği belli değil.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu