Sağlık

Öyle kilo veremezsiniz, halsiz kalır perişan olursunuz!“Karatay Diyeti’yle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi” adlı kitabında, kilo vermek için yapılan hataları anlatan Karatay, birçok insanın sağlıklı diye tükettiği besinlerin aslında sağlıksız olduğunu söyledi.

Sağlıklı protein ve yağın insan vücudu için büyük önem taşıdığını vurgulayan Karatay, “kalori hesabı” ile beslenmenin yanlış olduğunu öne sürerek, “Eskiden alınan kalori miktarının kilo aldırdığı, az kilo alırsanız kilo verirsiniz şeklindeki düşünce çoktan bozulmuştur ve değişmiştir. Siz 110 kilo bir kişiyi zayıflatmak için, bin 200 kalori verip sonra da ‘1 saat yürüyeceksiniz’ derseniz bu yanlıştır. Anadolu’da ‘aç ayı oynamaz’ derler. Yani siz enerji sağlamazsanız, 100 kiloluk kişide nasıl hareket sağlarsınız?” diye konuştu.

Karatay, “az yağlı yemenin” beslenme tuzaklarından birisi olduğunu savunarak, “Doğada 23 türlü yağ vardır. Bunların hepsi, doğal olduğu sürece insan vücuduna gereklidir. Hangi yağlar zararlıdır? Trans yağ dediğimiz, bozulmuş, doğallığını kaybetmiş yağlar tehlikelidir. Trans yağlar, margarinlerde bulunan yağlardır. Sıvı yağ, katılaştırıldığı anda trans yağ oluşur. Ne kadar trans yağ oluştuğu önemli değildir, zaten ölçülmesinin de imkânı yoktur” dedi.

Karatay, yağlar yakıldığında trans yağ oluştuğunu, fazla kızgın yağın ve mangalda çok pişirilmiş etin tehlikeli olduğunu kaydederek, yağın yakılmaması gerektiğini ifade etti.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu