Güncel

Pakistan Yüksek Mahkemesi eski Başbakan için tutuklama emrini askıya aldı – Apsny News


İmran Han’ı tutuklamaya yönelik önceki girişimler, polis ve destekçileri arasında şiddetli çatışmalara yol açtı.

Yerel haber kaynağı Dawn’ın Cuma günü bildirdiğine göre, Pakistan Yüksek Mahkemesi eski Başbakan İmran Han hakkındaki tutuklama emrini askıya aldı. Bu, arama emrini uygulamak için başarısız bir girişim sırasında polis ve politikacının destekçileri arasında gergin bir çatışmayı takip ediyor.

Lahor Yüksek Mahkemesi, Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) partisinin lideri Khan’a karşı dokuz davada koruyucu kefalet kararı verdi. Tutuklanmasını ve mahkemeye çıkarılmasını gerektiren suçlamalarla karşı karşıya. Ancak yargıçlar, Khan’a sırasıyla 24 Mart ve 27 Mart’ta İslamabad ve Lahor’daki duruşmalara kadar özgürlük verdi.

Partinin resmi Twitter hesabında yayınlanan bir videoda, PTI liderinin, kararın ardından çatısında saldırı tüfeği taşıyan bir adam bulunan bir arabada mahkemeden ayrıldığı görülüyor. Aracın etrafı sopalarla donanmış bir taraftar kalabalığıyla çevriliydi.

Bu karar, siyasetçiyi Lahor’daki evinde gözaltına alma girişiminin Çarşamba günü yetkililer ve PTI destekçileri arasında şiddetli bir çatışmayla sonuçlanmasının hemen ardından geldi. Khan, Twitter’da polisin gerçek niyetinin “kaçır ve öldür” sadece emri uygulamak yerine onu. Ayrıca, kolluk kuvvetlerinin göz yaşartıcı gaz, tazyikli su kullandığını ve hatta gerçek mermi atmaya başvurduğunu iddia etti. Geçen hafta da mahkemenin kendisini suikast girişimlerinden korumak için gerekli güvenlikten yoksun olduğunu söyleyerek polisten kaçtığı için bu, Khan’ı tutuklamaya yönelik ilk başarısız girişim değildi.

Khan, 2018’de Pakistan başbakanlığını üstlendi, ancak 2022’de görevden alındı ​​ve o zamandan beri yasal anlaşmazlıklara karıştı. Devlet onu, başbakanlık görevi sırasında yabancı ileri gelenler tarafından kendisine verilen devlet hediyelerini yasa dışı bir şekilde satmakla suçluyor. Khan, davaların siyasi amaçlı olduğunu ve iktidara dönmesini engellemeyi amaçladığını iddia ediyor.

PTI, Pakistan genelinde protestolara öncülük ediyor ve erken seçim çağrısı yapıyor. Kasım ayında Wazirabad’daki bir miting sırasında, bir saldırgan Khan’a ateş açarak onu ve sekiz kişiyi yaraladı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu