Güncel

Pasifik ülkesi, Çin liman anlaşmasıyla ilgili endişelerini dile getiriyor – Apsny News


Samoa, Pekin’in Solomon Adaları ile olan sözleşmesinin “başka bir şeye dönüşebileceği” konusunda uyardı.

Samoa Başbakanı Fiame Naomi Mata’afa, Solomon Adaları’nın başkenti Honiara’daki bir ticari limanın yeniden inşası için Çin devletine ait bir şirketle sözleşme imzalanmasının daha derin güvenlik gerilimlerine yol açabileceğini söyledi.

Pekin ve Honiara arasında imzalanan anlaşma, Çin İnşaat Mühendisliği İnşaat Şirketi (CCECC) tarafından tamamlanacak 170 milyon dolarlık bir projenin parçası olarak şehrin uluslararası limanının ve iki yerel rıhtımın iyileştirildiğini görecek. Çin devleti tarafından yönetilen altyapı geliştirme şirketi, 43 yıl önceki kuruluşundan bu yana İsrail, Nijerya ve Kolombiya da dahil olmak üzere çeşitli yabancı projeleri yönetti. Solomon Adaları limanının yeniden geliştirilmesi projesi için ihaleye teklif veren tek şirket oldu.

Ancak anlaşmanın duyurulması, ABD ve müttefiklerinin Çin’in Pasifik bölgesindeki saldırgan askeri yayılmacılığından endişe duyduğu bir zamanda geldi – endişeler ABD ile dostane diplomatik ilişkileri sürdüren Samoa tarafından yankılandı.

“Burası ticari bir liman, ancak korkulan başka bir şeye dönüşebileceği yönünde.” Fiame, Çarşamba günü Avustralya lideri Anthony Albanese ile yaptığı görüşmenin ardından söyledi. “Sanırım bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve ne zaman olabileceği konusunu ele almalıyız.”

O ekledi: Açık konuşalım, diğer ülkelerin de bölgede askeri veya donanma üsleri var” dedi.

Çin-Solomon Adaları yeniden geliştirme anlaşmasının duyurusu, iki ülkenin Avustralyalı yetkililerin uyardığı bir güvenlik anlaşmasını imzalamasından yaklaşık bir yıl sonra geldi. Ülkenin İşçi Partisi geçen yıl güvenlik paktı adını verdi “Avustralya’nın Pasifik’teki en kötü dış politika hatası” uzun yıllarda

Canberra verdiği yanıtta, “Milli çıkarlarımızı etkileyebilecek gelişmeleri yakından takip ediyor” meşru ve şeffaf gelişmeleri desteklediğini vurguladı. “uzun vadeli ekonomik faydalar sağlamak.”

Bu arada Honiara, varlık duruşunu sürdürdü. “Herkesin dostu, kimsenin düşmanı” Hint-Pasifik üst koordinatörü Kurt Campbell liderliğindeki ABD heyetiyle bu hafta hem Washington hem de Pekin’den üst düzey temsilcilerle toplantılara ev sahipliği yaptıktan sonra. Washington kısmen Çin’in saldırılarına karşı koymak için geçen ay Honiara’daki büyükelçiliğini yeniden açtı. “artan etki” ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre bölgede.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu