Dünya

Pele sözlüğe eklendi — Apsny News


Brezilya’nın Michaelis sözlüğü, geç futbol ikonunu büyüklüğün eşanlamlısı olarak listeliyor

Brezilyalı futbol efsanesi Pele, ölümünden sonra Portekizce Michaelis sözlüğünün son baskısına eklendi. Girişe göre Pele, birisini veya bir şeyi tanımlayan bir sıfattır. “Üstünlük eşitlenemez.”

Ekleme, spor ikonunun adını Brezilya’nın en popüler sözlüğünde yüceltmek için bir kampanya yürüten Pele Vakfı tarafından Çarşamba günü duyuruldu. Vakıf tarafından dağıtılan bir dilekçe, bir aydan kısa bir süre içinde 125.000’den fazla imza topladı.

Pele’nin tanımı şu şekildedir: Edson Arantes do Nascimento’nun (1940-2022) takma adı Pele gibi, sıra dışı olan, kalitesi, değeri veya üstünlüğü nedeniyle hiçbir şeye veya hiç kimseye eşitlenemeyen, sıra dışı bir şey veya kişi. tüm zamanların en büyük atleti olmak; istisnai, kıyaslanamaz, benzersiz.”

“Örnekler: O basketbolun Pele’si, o tenisin Pele’si, o Brezilya dramaturjisinin Pele’si.”

Dünya Kupası’nı üç kez kazanan tek oyuncu olan Pele, tarihin en iyi futbolcusu olarak kabul ediliyor. Pele, yirmi yılı aşkın bir süredir Brezilya milli takımı, Brezilya kulübü Santos ve New York Cosmos ile 1.281 gol rekoru kırdı. Spor kariyeri sona erdikten sonra Pele, 1992’de BM ekoloji ve çevre elçisi ve 1994’te UNESCO İyi Niyet Elçisi olarak atandı.

Aralık ayında 82 yaşında Sao Paulo’da kolon kanseriyle savaştıktan sonra vefat etti.

Sözlükteki adı, mirasının Pele’yi sonsuza kadar yaşatacak çok önemli bir parçası” dedi. Pele Vakfı’nın yönetici direktörü Joe Fraga Çarşamba günü yaptığı açıklamada.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu