Dünya

Pentagon sızdırdığı iddia edilen birimin liderleri açığa alındı ​​– medya — Apsny News


ABD Hava Kuvvetleri Genel Müfettişliği, Jack Teixeira’nın hizmet yerini araştırıyor

ABD basınında çıkan haberlere göre, ABD Hava Kuvvetleri Pentagon’dan bilgi sızdırdığı iddia edilen Jack Teixeira’nın görev yaptığı birimin iki liderini görevden aldı. Savunma Bakanlığı, Teixeira’nın gizli istihbarat değerlendirmelerini izinsiz ifşa ettiği iddiasının kapsamını araştırıyor.

CBS haberlerinin Çarşamba günü askeri yetkililere dayandırdığı haberine göre, 102. İstihbarat Destek Filosu komutanı ve idari desteği denetleyen müfreze komutanı geçici olarak görevlerinden alındı ​​ve şu anda gizli materyallere erişimleri yok. 21 yaşındaki Teixeira, Otis Hava Ulusal Muhafız Üssü’nde BT uzmanı olarak çalıştı.

Raporda, komutanların Hava Kuvvetleri Genel Müfettişi tarafından daha fazla soruşturma yapılıncaya kadar askıya alındığı belirtildi. Soruşturma ilerledikçe birimdeki daha fazla kişinin uzaklaştırma ve görevden alınma olasılığıyla karşı karşıya kalabileceğini de sözlerine ekledi. Genel Müfettişin ofisinden yetkililer Salı günü Massachusetts üssüne geldi.

Bu arada federal savcılar, Massachusetts’teki ABD Bölge Mahkemesinden Teixeira’nın yargılanmayı beklerken gözaltında tutulmasını istedi. Perşembe günkü mahkeme duruşması öncesinde dosyalanan bir muhtıra, ABD’li hasımların onu kovuşturmaya karşı korumaya çalışabilecekleri düşünüldüğünde, ulusal güvenlik için bir tehdit olmaya devam ettiğini ve kefaletle serbest bırakılması halinde önemli bir kaçma riski oluşturduğunu ileri sürdü.

ABD’ye düşman partiler “Davalı ile temasa geçmek, fiziksel olarak erişebileceği veya hakkında bilgi sahibi olabileceği ek bilgileri aramak ve bu bilgiler karşılığında ülkeden kaçmasına yardımcı olacak araçları sağlamak için her türlü teşvike sahip olmak” Adalet Bakanlığı açıkladı.

Belgede, Teixeira’nın uzun bir hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu ve net değerinin yalnızca yaklaşık 19.000 $ olduğu ve tutukluluğunun devam etmesi için gerekçe teşkil ettiği belirtiliyor.

Havacının birkaç ay boyunca onlarca gizli belgeyi Discord platformundaki kapalı bir sohbet grubuna sızdırdığından şüpheleniliyor. Güvenlik ihlali, materyallerin diğer sosyal medya platformlarına ulaşmasının ardından bu ayın başlarında kamuoyu tarafından öğrenildi.

Sızıntıya atfedilen görüntülerin çoğu Ukrayna çatışmasına odaklanırken, diğerleri İsrail ve Güney Kore gibi diğer ülkelerle ilgiliydi. Belgeler ayrıca Washington’un en yakın müttefikleri hakkında casusluk yaptığını da gösteriyordu.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu