Pervin Buldan: Milyonlar, çözüm mektubu ve Dolmabahçe Mutabakatı’nın arkasında olduğunu bir kez daha gösterdi

1 month ago 95
ARTICLE AD

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milyonlarca kişinin Kürt sorununun çözümünde ısrarcı olduğunu söyledi: "Newroz'da milyonlar 2013 çözüm mektubunun, 2015 Dolmabahçe Mutabakatı'nın arkasında olduğunu bir kez daha gösterdi."

29 Mart 2022 12:48 / Siyaset

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Buldan'ın konuşmasından önce, Newroz kutlamalarından görüntüler Hunermendên NÇM'nin seslendirdiği Agirê Newrozê şarkısıyla izletildi.

Buldan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- Evet, görkemli bir Newroz'u geride bıraktık. Hakkari'den Edirne'ye, Amed'den Rize'ye Türkiye'nin her yerinde, 76 merkezde milyonlar alanlara aktı. Newroz kutlamaları ülke sınırlarını da aştı. Frankfurt'tan Londra'ya milyonlarca insan muhteşem Newroz mitinglerinde bir araya geldi. Kadınlar ve gençler başta olmak üzere milyonlar barış ve özgürlüğü haykırdı, halkın yenilmez olduğunu bir kez daha ifade etti.

- Türkiye'nin son sosyalist, devrimci, demokrasi ve emeç güçleri Newroz alanlarında halklar dayanışmasını daha da büyüterek demokrasi, barış, özgürlük, adalet ve emek için mücadele ortaklığından yana güçlü bir iradeyi ortaya koydu. Kürt halkının Newroz alanlarında gösterdiği direniş iktidarı öyle rahatsız etmiş olmalı ki Amed'de kadınlardan çocuklara arama işlemi uyguladılar. Amaçları boş Newroz alanları yaratmaktı. Fakat hayalleri suya düştü. Halk engel tanımadı, bu kez medyaya sansür uygulayarak görünmez kılmaya çalıştılar. Tüm baskı ve engellemelere, görkemli bir direnişle yanıt veren halkımıza yürekten teşekkür ediyorum.

- Newroz'da milyonlar 2013 çözüm mektubunun, 2015 Dolmabahçe Mutabakatı'nın arkasında olduğunu bir kez daha gösterdi. Kürt halkı anadilde eğitim başta olmak üzere, anadillerinin üzerindeki yasak, baskı ve asimülasyonun bir kez daha kaldırılmasını alanlardan ayrıldı.

- Kadınlar 8 Mart'ın ruhunu Newroz alanlarına taşıyarak kadın özgürlüğünü bir kez daha güçlü şekilde haykırdı. Newroz değişimin ve özgür geleceğin gençlerin mücadelesiyle başarılacağını bir kez daha ortaya koydu. Newroz, emekçi ve yoksul halklarımız için umut oldu. Ortak mücadeleyle barış ve demokrasi ittifakıyla büyük değişimin gerçekleşeceğini gösterdi. 

- Rotası demokrasi ve hukuk olmayan bir iktidar, zulümlerden, karanlıklardan beslenir ve bunu pratikte de yaşıyoruz. Furkan Vakfı'nın Adana'da yapmak istediği basın açıklamasına kolluk güçlerinin yapmış olduğu saldırı, AKP-MHP iktidarının sokaktaki gerçek yüzünü herkese bir kez daha göstermiştir. Daha önce yapılan tüm uygulamalarda nasıl kınıyorsak bu uygulamayı da şiddetle ve nefretle kınadığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum.

- Bizler, yaşam hakkına kasteden bu zulümleri ve zalimleri Servet Turgut'un gördüğü işkence sonucu hayatını kaybetmesinden biliyoruz arkadaşlarım. Biz zalimleri Barış Anneleri'nin sokaklarda tekmelenmesinden biliyoruz ve tanıyoruz. Kemal Kurkut'un katledilmesinden ve sorumlularının bizzat yargı tarafından korunmasından biliyoruz. Kadınların sokak ortasında katledilmesinden ve erkek yargının, erkek katillere sahip çıkmasından biliyoruz. Haftasonu Urfa'da 16 yaşındaki Muharrem Aksem'in güvenlik güçlerinin atış yaptığı alana 450 metre mesafede kolu kopmuş şekilde cansız şekilde bulundu. Aksem elbette ki ilk değildir. Bugüne değin yüzlerce insan bu şekilde hayatını kaybetti. Aksem'in bulunduğu yer de meradır, atış yapılan bir bölgedir ve insanların geçtiği yerdir. Aksem'in ölümünün bütün yönleriyle aydınlatılması için etkin bir soruşturma derhal başlatılmalıdır. 

- 'İşkenceye sıfır tolerans' dediler, 'işkenceciye tolerans' iktidarı oldular. '28 Şubat mağduruyuz' dediler, zulüm yarışında 28 Şubatçıların önüne geçtiler. 'Hukukun üstünlüğü' dediler, ülkeyi hukuksuz hale getirdiler.

- Sevgili Aysel Tuğluk da cezaevindeki ağır hasta tutsaklardan biri. Kendisine demans tanısı konulması ve cezaevinde tek başına yaşamını idame ettiremeyecek olmasına rağmen tahliyesi engellenmektedir. Kinle hareket eden devlet aklı, sadece insanlığı değil adaleti de öldürmektedir. 

- Millet kuru ekmek bulamıyor, o manda yoğurdu, kestane balı, Medine hurması yiyin derken utanmıyor.

- Yeni bir torba kanun teklifiyle hırsıza 'hırsız', çeteye 'çete' denilmesini yasaklamak istiyorlar. Biz hırsıza 'hırsız', çeteye 'çete' demeye devam edeceğiz.

Ayrıntılar geliyor...

Read Entire Article