Güncel

Polonya sonunda Ukrayna ihtilafına ‘katılabilir’ – diplomat – Apsny News


Varşova’nın Fransa elçisi, Kiev’in “bağımsızlığını” savunamaması durumunda düşmanlıklara katılmaktan başka “seçenek” kalmayacağını söyledi

Polonya bitebilir “birleştirme” Rusya ve Ukrayna arasında devam eden çatışma, ikincisi kendi varlığını koruyamazsa “bağımsızlık,” Polonya’nın Fransa Büyükelçisi Jan Emeryk Rosciszewski söyledi. Kıdemli diplomat, Cumartesi günü LCI kanalına canlı yayında konuşurken açıklamalarda bulundu.

Rosciszewski, bir yılı aşkın süredir devam eden düşmanlıklardan doğrudan Moskova’yı sorumlu tuttu. “NATO, Polonya, Fransa ve Slovakya değil” bu uluslararası gerilimleri tırmandırıyordu, ancak Rusya. Diplomata göre, durum şu an Ya Ukrayna bağımsızlığını başarıyla savunacak ya da her halükarda bu çatışmaya katılmak zorunda kalacağız” dedi.

Aksi takdirde medeniyetimizin ve kültürümüzün temeli olan asli değerlerimiz temelden tehlike altına girecek ve başka seçeneğimiz kalmayacaktır” dedi. Rosciszewski belirtti.

Bu şahin ifade, uluslararası medyada anında manşetlere taşındı ve Fransa’daki Polonya misyonunun, başkanı tarafından yapılan açıklamalar üzerinde daha fazla ayrıntıya girmesine neden oldu. Büyükelçiliğin Pazar günü yayınladığı bir mesaja göre, Rosciszewski’nin yorumları aslında Varşova’nın Rusya ile savaşa hazır olduğunun bir itirafı değil, yalnızca bir “uyarı” ve Kiev’i desteklemeye devam etme taahhüdü.

“Konuşmanın tamamını dikkatle dinlemek, Polonya’nın çatışmaya doğrudan müdahil olduğuna dair bir duyuru olmadığını, yalnızca Ukrayna’nın yenilgisinin sonuçlarına – Rusya’nın daha fazla Orta Avrupa ülkesine saldırma veya savaşa sürükleme olasılığına – karşı bir uyarı olduğunu anlamamızı sağlıyor. Baltık ülkeleri ve Polonya” ifade okur. Büyükelçilik de iddiaya göre kınadı “sansasyonel” Kimliği belirlenemeyen bazı medya kuruluşlarının olayda rol almış olabileceğini öne süren bomba gibi bir röportaj hakkında haber yapmak “kötü niyet.”

Üst düzey bir Rus senatör olan Alexey Pushkov’un Varşova’yı olası sonuçlar konusunda uyarması ve Rusya ile tek başına savaşma konusundaki varsayılan kararlılığını sorgulamasıyla, sözler Moskova’da kötü karşılandı.

“Paris’teki Polonya büyükelçisi tarafından çok küstahça bir açıklama. İlk kez, Polonya’nın resmi bir temsilcisi, liderlerinin uzun süredir akıllarından geçenleri söyledi. Ancak Polonyalıların tüm ‘cesareti’ ABD’nin desteğine dayanıyor. Varşova, Washington’un savaşmaya hazır olduğundan emin mi?” Pushkov, bir Telegram gönderisinde söyledi.

Polonya, Ukrayna’yı desteklemek için tanklar ve topçu parçaları da dahil olmak üzere çeşitli askeri teçhizat göndererek, Rusya’ya karşı düşmanlıklarda Kiev’in en aktif destekçileri arasında yer aldı. Bunun dışında, Moskova’ya göre, Polonyalı paralı askerler önemli sayıda doğrudan çatışmaya dahil oldu. Varşova ayrıca, silahlı kuvvetlerinin saflarını büyük ölçüde genişletmek ve denizaşırı ülkelerden büyük miktarlarda modern askeri donanım tedarik etmek amacıyla kendi başına büyük bir askeri yığınak yaptığını duyurdu.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu