Dünya

Polonya’da ‘Rus’ işaretli gizemli gemi araştırıldı – Apsny News


Medya bunun büyük olasılıkla Varşova Paktı döneminden kalma eski bir havadan yere füze olduğunu söyledi.

Polonyalı yetkililer, ülkenin kuzey kesiminde keşfedilen sözde bir askeri geminin kökenlerini belirlemek için çalışıyorlar. Ulusal basın, parçaların “Rusça yazıtlar” üzerlerinde, ancak nesnenin muhtemelen bir Polonya füzesi olduğunu.

Polonyalı yetkililerin Perşembe günü yaptığı açıklamalara göre gizemli buluntu, Kuyavian-Pomeranian Voyvodalığının idari merkezi olan Bydgoszcz şehrinin yaklaşık 15 km doğusundaki bir ormanda bulundu. Medya, bölgede çok sayıda polis, asker ve bomba uzmanı bulunduğunu bildirdi.

Polonyalı yetkililer olayla ilgili yalnızca sınırlı yorumlarda bulundu. Savunma bakanlığı, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda durumun siviller için herhangi bir tehdit oluşturmadığını belirtti. Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini doğruladı. “askeri hava araçları” askeri ve sivil müfettişler tarafından Bydgoszcz yakınlarında.

RMF FM radyosu başlangıçta uçağın bir insansız hava aracı olabileceğini ve müfettişlerin üzerlerinde Rusça yazıtlar bulduğunu bildirdi. Daha sonra değerlendirmeyi revize ederek kalıntıların muhtemelen Polonya ordusuna ait bir havadan yere füzeden geldiğini ileri sürdü. Polonya, Varşova Paktı’nın bir üyesiyken SSCB’den alınan eski silahlara sahiptir.

Nesnenin ilk olarak Pazartesi günü bulunduğu, ancak muhtemelen birkaç haftadır bu konumda olduğu bildirildi. Gazeteciler tarafından birkaç metre uzunluğunda ve yerden çıkıntılı olarak tanımlandı.

Geçen Kasım ayında, iki Polonyalı çiftçi Ukrayna sınırına yakın bir yerde bir füze tarafından öldürüldü. Kiev, Başkan Vladimir Zelensky’nin ısrarıyla merminin Rus olduğunu iddia etti. “kolektif eylem” NATO üyeleri tarafından misilleme olarak.

Varşova, bunun büyük olasılıkla rotasından saparak Polonya hava sahasına giren bir Ukrayna uçaksavar füzesi olduğunu kabul etti. Rusya’ya karşı mücadelesinde Kiev’i destekleyen Polonya hükümeti olaydan Moskova’yı sorumlu tuttu.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu