Dünya

Protestocular Macron’a saygısızlık ettikleri için hapisle karşı karşıya — Apsny News


Üç gösterici, kamu yetkisine sahip bir kişiye saygısızlıkla suçlanıyor ve bir yıl hapis cezasına çarptırılabilir

Almanya sınırına yakın Selestat komününden üç protestocu, geçen Çarşamba günü kasabaya yaptığı ziyarette Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a müstehcen hareketler yaptıkları için suçlamalarla karşı karşıya. Yakındaki Colmar kasabasından savcı Catherine Sorita-Minard Cumartesi günü yaptığı açıklamada, üçlünün kamu otoritesini elinde tutan bir kişiyi hor görmekten suçunu kabul ettiğini söyledi.

Liderlerini verdikleri için “doigt” – orta parmak – iki erkek ve bir kadın, bir yıla kadar hapis ve 15.000 € para cezası ile cezalandırılabilir. Hiçbirinin sabıka kaydı olmayan protestocular yaşları 23 ile 42 arasında. Eylül ayında yargılanacaklar. Sorita-Minard, dördüncü bir kişinin de tutuklandığını ancak yetersiz delil nedeniyle suçlanmadığını söyledi.

Macron, seçmenlerin üçte ikisinin muhalefeti karşısında bu ayın başlarında imzaladığı emeklilik reform paketinin esasına seçmenlerini ikna etmek için ülkeyi dolaşırken güçlü bir muhalefetle karşılaştı. Yasa, emeklilik yaşını iki yıl yükseltiyor ve tam emekli maaşı almak için gerekli çalışma süresini uzatıyor.

Tencere ve tavalara vuran protestocular, Alsace bölgesindeki gösterilerde cumhurbaşkanının konuşmalarını bastırdı. Ganj köyündeki polis, göstericilerin sırt çantalarındaki tencerelere fiilen el koydu ve bunların yasak olduğunu ilan etti. “taşınabilir ses cihazları” Macron gelmeden birkaç saat önce alelacele çıkarılan bir yönetmeliğe dayanıyor ve bildirildiğine göre cumhurbaşkanı, sendikaların konuştuğu bölgelere elektriği kesmesi nedeniyle bir jeneratör kamyonuyla seyahat etmek zorunda kaldı.

Geçen ay St. Martin’den sabıka geçmişi olmayan bir Sarı Yelekli protestocu, yazdığı iddiasıyla kamu yetkisine sahip bir kişiyi hor görmekle suçlandı. “Macron pisliği” (Macron çöplüğü) Arques’te bir duvarda ve bir sosyal medya gönderisinde başkandan çöp olarak söz ediyor. Geçen hafta, Fransız yayıncı Ernest Moret, evinde protestolara karıştığı iddiasıyla Londra’ya vardığında terörle mücadele suçlamasıyla tutuklandı.

RTL için yapılan bir BVA anketine katılanların yalnızca %26’sı cumhurbaşkanı hakkında olumlu görüş bildirirken, Macron’un onay notları geçen hafta dibe vurdu. Yine de emekli maaşı reformundan geri adım atmayacağına söz verdi ve hükümetine şu emri verdi: “barışı yeniden sağlayın” önümüzdeki 100 gün boyunca. Aynı zamanda, protestocular yerlerinde durma sözü verdiler ve söz verdiler. “100 günlük eylem ve öfke” ve Cannes film festivali ve Monaco Grand Prix gibi büyük etkinliklerin elektriğini kesmekle tehdit etmek.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu