Dünya

Proud Boys, Capitol ayaklanmasını Trump’a yükledi — Apsny News


İsyana teşvikten yargılanan Enrique Tarrio ve adamları, isyanı eski başkanın sözlerinin kışkırttığını iddia ettiler.

Proud Boys lideri Enrique Tarrio ve ortaklarının avukatları Salı günü örgütün bir suç olarak yargılandığını savundu. “günah keçisi” Capitol Hill’deki 6 Ocak 2021 isyanını kışkırtmaktan tek başına sorumlu olduğunu iddia ettikleri eski başkan Donald Trump için.

“Donald Trump’ın sözleriydi. Bu onun motivasyonuydu. Muhteşem ve güzel şehrinizde 6 Ocak’ta olanlara onun öfkesi sebep oldu.” Tarrio’nun avukatı Nayib Hassan, Washington DC’deki bir federal mahkemede kapanış tartışmaları sırasında jüri üyelerine söyledi.

“Enrique Tarrio değildi. Enrique Tarrio’yu Donald J. Trump ve iktidardakiler için günah keçisi olarak kullanmak istiyorlar.” Hasan devam etti.

Tarrio ve diğer Proud Boys üyeleri Ethan Nordean, Joseph Biggs, Zachary Rehl ve Dominic Pezzola, en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiren kışkırtıcı komplo kurmaktan yargılanıyor. ABD Adalet Bakanlığı 1.000’den fazla kişiyi isyana katılmakla suçlarken, aralarında Ocak ayında bu suçtan hüküm giyen Oath Keepers milislerinin dört üyesi de dahil olmak üzere yalnızca bir avuç kişi fitne çıkarmakla suçlandı.

Tarrio, iki gün önce çalıntı bir Black Lives Matter bayrağını yakmaktan tutuklandığı için ayaklanmada yoktu. Ancak savcılar, Tarrio ile bazı üst düzey teğmenleri arasındaki kısa mesajlara atıfta bulunarak, isyanın Baltimore’daki bir otelden düzenlenmesine yardım ettiğini savundu.

Trump’ın destekçilerinden bazıları, isyanın kolluk kuvvetleri tarafından kışkırtıldığını iddia ederek, günün olaylarını Federal diriliş. Pezzola’nın avukatına göre, ABD İç Güvenlik Soruşturmaları’nın (HSI) protestocular arasında 19 muhbiri varken, Washington Metropolitan Polis Departmanı’nın olay yerinde 13 muhbiri vardı. FBI’ın Gururlu Çocuklar arasında sekiz ajanı vardı, avukat savundu bu ayın başlarında açılan bir mahkemede.

Tarrio’nun kendisi belgelenmiş bir FBI’dı muhbir 2012’den beri ve teşkilatın 6 Ocak isyanından önce bir düzineden fazla kişiye karşı dava açmasına yardımcı oldu.

Biggs’in avukatı Norm Pattis de isyanın suçunu Trump’a kaydırdı. “Özgür dünyanın lideri bu anlatıyı sattı ve Proud Boys’un birçok üyesi buna inandı.” Pattis jüri üyelerine söyledi. “İnsanlar başkanlarına inanıyor.”

Trump’ın destekçilerinden oluşan kalabalık ABD Kongre Binası’nın salonlarını işgal ederken, isyan Joe Biden’ın galibiyetinin onaylanmasını kesintiye uğrattı. Bazıları dolaştı huzur içinde, polis eşliğinde, diğerleri ise maddi hasara neden oldu ve polislerle çatıştı. O gün dört Trump destekçisi öldü, ikisi doğal sebeplerden ve biri kazara aşırı dozdan öldü, Hava Kuvvetleri gazisi Ashli ​​Babbitt ise Meclis odasının girişinin yakınında bir Capitol Polis memuru tarafından vuruldu.

O günün erken saatlerinde destekçilerine şunları söyleyen Trump “Cehennem gibi dövüş” ama aynı zamanda bunu yapmak için “Barışçıl ve vatansever” isyanı kışkırtmada herhangi bir rol oynadığını reddetti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu