Güncel

Putin Türkiye’yi ziyaret edebilir – Erdoğan — Apsny News


Türkiye cumhurbaşkanı, Rus mevkidaşının bir nükleer santralin açılışına katılmasını umuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yerel TV kanalı A Haber’e verdiği demeçte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkenin ilk nükleer santralinin açılışı için Türkiye’ye gidebileceğini söyledi. Akkuyu tesisi, Rus devlet nükleer devi Rosatom ile ortaklaşa inşa edildi.

Erdoğan, 27 Nisan’da yapılacak açılış törenine Rusya liderinin bizzat veya video bağlantısıyla katılacağını söyledi. söz konusufabrikasını Türkiye’nin fabrikalarından biri olarak nitelendiriyor. “vazgeçilmez yatırımlar” bu ülkeye yardım edecek “Cidden enerji depola.” Akkuyu’nun ilk reaktörünün bu yılın sonlarında faaliyete geçmesi planlanıyor ve santralin tamamı 2025 yılına kadar devreye girecek. Tamamlandığında, 4.800 megavat üretebilen dört reaktöre sahip olacak.

Türk ve Rus devlet başkanları geçtiğimiz günlerde telefonda, iki ülkenin Akkuyu santrali ve doğal gaz tedariki de dahil olmak üzere stratejik enerji mühendisliği projelerinde işbirliğine ilişkin konuştu.

Erdoğan, Rus mevkidaşına geçen ay Türkiye’de meydana gelen ölümcül depremlerin ardından inşaat malzemeleri bağışı ve Rus kurtarma personeli ile Hatay ilinde bir sahra hastanesinin konuşlandırılması dahil yardımlarından dolayı teşekkür etti. Gaziantep şehri yakınlarında meydana gelen depremler tahminen 50.000 kişiyi öldürdü ve çok daha fazlasını yaraladı.

Türk lider Rusya’yı da övdü “Karadeniz Tahıl Girişimi’nin genişletilmesine ilişkin olumlu tutum” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan Cumartesi günü yapılan açıklamaya göre. İki ülke, geçtiğimiz Temmuz ayında Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ile bir anlaşma imzalayarak, Rusya’nın geçen Şubat ayında askeri harekatının başlamasıyla bloke edilen Ukrayna limanlarının üçünden tahıl ihracatını yeniden açtı ve anlaşma geçen hafta uzatıldı.

Rusya ile güçlü ekonomik bağları olan bir NATO üyesi ülke olarak Türkiye, birçok kişi tarafından Rusya ile Ukrayna ordusuna on milyarlarca dolarlık silah pompalayan askeri ittifak arasındaki vekalet savaşı olarak görülen çatışmada zor durumda. geçen yıl boyunca Ankara ve Moskova yine de Ağustos ayında ruble üzerinden gaz ticareti yapmak konusunda anlaştılar ve ikili ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmayı umuyorlar.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu