Ekonomi

Refah payı nedir, ne demek? Refah payı nasıl hesaplanır?


Refah payı nedir, ne demek? Refah payı nasıl hesaplanır?

Memur ve emekli maaşı zammı için gözler bugün yapılan açıklamalara çevrilmişti. Milyonlarca emekli ve memurun gözü 6 aylık enflasyon oranlarına çevrilmişti. Bu bağlamda emekli ve memur maaşlarına refah payının dahil edilip edilmeyeceği merak konusu oldu. Emekli maaşlarına yapılacak olan zam ile birlikte refah payıyla yükseltilmesi öngörülüyor. Peki, refah payı nedir? Refah payı nasıl hesaplanır?

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşmeye göre 6 ayda bir zam alıyor. 6 aylık enflasyon oranı toplu sözleşme zammını geçerse aradaki fark kadar enflasyon zammına hak kazanıyorlar.

Refah payı nedir, Refah payı gelecek mi

REFAH PAYI NEDİR?

Refah Payı, memur, işçi ve emekliler aldıkları maaşlarının enflasyon oranı düşüldükten sonra, yapılan artıştan hesaplanarak ödenen miktardır. Yine çok kullanılan “Seyyanen” ise eşit bir biçimde anlamına gelmektedir.

REFAH PAYI NASIL HESAPLANIR?

Refah payı çalışanların enflasyondan korunmasını sağlamak amacıyla devreye alınmış bir uygulama olarak tanımlanmaktadır.

Refah payı, memur, işçi ve emekliler aldıkları maaşların enflasyon oranı düşüldükten sonra, hesaplanarak ödenen miktarıdır.

Asgari ücrete gelen zam sonrasında refah payının memur ve emeklilere uygulanması bekleniyor.

REFAH PAYI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK, KİMLERE VERİLECEK?

AK Parti Grup Başkanı Güler’in açıklamaları şu şekilde;

Uzun zamandır yaptığımız çalışmalarda istişareler neticesinde son şekil verildi. En düşük memur aylığının 22 bin liraya çıkarılmasını içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunduk. Tüm kamu görevlilerinin yılık ücretlerinde enflasyon farkı dahil artışa ilave olarak seyyanen net 8077 liralık artışı öngörüyoruz.

En düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya çıkarılacaktır. Temmuz artış oranı bu şekliyle birlikte yüzde 86’yı bulmaktadır. Kümülatif artış ise yüzde 142 artışı sağlamış olacağız. Ortalama memur maaşı 25 bin 15 liraya çıkarılacaktır. Temmuz artış oranı ortalama yüzde 74’e karşılık gelmektedir. Kümülatif oranı yüzde 129 artışı sağlamış olacağız.

İşçilerin refah sevilerinin artırılması için asgari ücreti 11402 lira olarak belirlemiştik.

Her yıl asgari ücret desteği sağladık. 2023 yılında da devam ettirilmesi ve tutarın 500 liraya çıkarılmasını öngörüyoruz. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremin büyüklüğü nedeniyle yüzyılı depremi üzerine tüm tedbirler bakanlık ve kamu kurumlarımız tarafından alınmıştır.

Son dakika ekonomi haberleri

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu