Güncel

Rusya, Kanada’nın ‘rejim değişikliği’ politikasını protesto etti – Apsny News


Moskova, Ottawa’nın Rus hükümetini devirme hedefine yanıt verme hakkını saklı tuttuğunu söyledi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kanada dışişleri bakanının Moskova’daki üst düzey diplomatını resmi bir şikayette bulunması için çağırdı. “kabul edilemez açıklamalar” bu aydan daha erken.

Melanie Joly, 10 Mart’ta bir basın toplantısında Ottawa’nın aradığını söyledi. “Rusya’da potansiyel rejim değişikliği.” Kabine üyeleri ise “potansiyel görmek” izole etme çabaları sayesinde bu sonuç için “Rus rejimi” ekonomik, siyasi ve diplomatik olarak, dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Moskova’daki Kanada maslahatgüzarı Brian Ebel’in 20 Mart’ta sözleriyle ilgili resmi bir protesto düzenlemek üzere çağrıldığını söyledi. Moskova onların olduğuna inanıyor “kabul edilemez ve Kanada’nın Diplomatik İlişkilere İlişkin 1961 Viyana Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülükleriyle çelişiyor.”

Joly’nin sözleri şuydu: “son Rus düşmanı saldırı” Bakanlık, Başbakan Justin Trudeau hükümetinin reddemediği Kanadalı bir yetkili tarafından yazıldığını söyledi. İkili ilişkiler üzerinde ciddi bir etki konusunda uyarıda bulunarak, Moskova’nın bu hakkı saklı tuttuğunu da sözlerine ekledi. “İktidardaki Trudeau rejiminin Rusya ile açıkladığı çatışma rotası bağlamında atacağı diğer adımlara bağlı olarak ilgili karşı önlemleri almak”.

Joly yaptı “Rejim değişikliği” Ottawa’nın çelik ve alüminyum ticaretine kısıtlamalar da dahil olmak üzere Rusya karşıtı son ekonomik yaptırımları açıklamasından kısa bir süre sonra. Daha sonra, her zaman bir ayrım yaptığını iddia ederek bu terimi kullanmaya başladı. “rejim ile belirli bir ülkenin halkı arasında.”

Kanada, geçen yıl Ukrayna’da çatışmaların patlak vermesinden bu yana artan yaptırımlarla Rus ekonomisini felç etme kampanyasında ABD’ye katıldı. Moskova, önlemleri Batılı ülkeler tarafından kendisine karşı yürütülen bir vekalet savaşının parçası olarak görüyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu