Güncel

Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’ne başkanlık etmesi Kiev’i protesto etti — Apsny News


Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Moskova’nın yaklaşan BMGK başkanlığının “kötü bir şaka” olduğunu savundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Rusya’nın yaklaşan BM Güvenlik Konseyi başkanlığına, cesedi bir taşa çevireceğini iddia ederek saldırdı. “güvensizlik konseyi.”

BMGK başkanlığı aylık olarak 15 üye arasında değişiyor ve Rusya’nın rolü alfabetik sıraya göre 1 Nisan Cumartesi günü üstlenmesi planlanıyor.

“Rusya’nın 1 Nisan’daki BM Güvenlik Konseyi başkanlığı kötü bir şaka” Kuleba Perşembe günü Twitter’da yazdı ve Moskova’yı da suçlamakla suçladı. “sömürge savaşı” Ukrayna’ya karşı.

Bakan, İngiltere, Çin, Fransa ve ABD ile birlikte beş BMGK daimi üyesinden biri olan Rusya’nın “Koltuğunu gasp etti” konseyde.

“BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya varken dünya güvenli bir yer olamaz” Kuleba, gönderiye hashtag’lerle eşlik etti. “#KötüRusŞakası” Ve “#Güvensizlik Konseyi.”

Kuleba’nın sözleri, Kiev’in BM’deki elçisi Sergey Kislitsya tarafından yinelendi. “1 Nisan itibariyle saçmalık seviyesini yeni bir seviyeye taşıyorlar.”

Rusya’nın başkanlığı devralmasıyla birlikte BM Güvenlik Konseyi “hareketsiz ve asli sorumlulukları olan çatışmaları önleme ve ardından çatışmalarla başa çıkma konularını ele almaktan aciz” iddia etti.

Kislitsya, gelecek ay BM Güvenlik Konseyi’nden uzak duracağını ve toplantılara yalnızca olası bir kriz durumunda katılacağını da sözlerine ekledi. “kritik ulusal güvenlik çıkarı sorunu.”

Ukrayna, Güvenlik Konseyi üyesi değil, ancak temsilcisi, Rusya ile olan ihtilaf boyunca genellikle kurulda konuşmaya çağrıldı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın BMGK başkanlığından vazgeçmeye niyeti olmadığını açıkça belirtti.

“Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi bir üyesidir ve bunun sağladığı tüm hakları doğal olarak Güvenlik Konseyi’nin ve bir bütün olarak BM’nin sorumlu bir üyesi olarak kalarak kullanacaktır.” dedi.

Rusya’nın bir ay sürecek cumhurbaşkanlığı hakkında konuşan Peskov, bunun olacağının sözünü verdi. “olaylı.”

Moskova’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, bu hafta başlarında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Nisan ayında BMGK’nın çeşitli toplantılarını ziyaret edeceğini söyledi.

Rusya şunu söyledi: “imza olayları” başkanlığının bir parçası olarak düzenlenen toplantıda çok kutupluluk, Orta Doğu’daki durum ve dünya çapında kontrolsüz silah tedariki sorununa adanmış oturumlar yer alacak.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu