Dünya

Rusya’nın Ukrayna tahıl anlaşmasıyla ilgili endişeleri ‘temelsiz değil’ – Türkiye — Apsny News


Moskova, tahıl ve gübre ihracatı Batı tarafından engellenmedikçe anlaşmayı yenilemeyeceği konusunda uyardı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna tahıl anlaşmasının uygulanma şeklinden memnun olmamasının anlaşılır olduğunu söyledi. Kremlin, ABD ve AB Rusya’nın ürünlerini ve gübrelerini ihraç etmesini fiilen engelleyen yaptırımları kaldırmadığı takdirde anlaşmanın Mayıs ayı ortasında sona ermesine izin vereceğine söz verdi.

Çavuşoğlu, Cuma günü Türkiye’nin Hürriyet gazetesine verdiği röportajda şunu kabul etti: “Rusya’ya vaat edilenler gerçekleşmedi.”

“Rusların haksız olduğunu söyleyemeyiz. [with their complaints]” bakan savundu.

Diplomata göre Ankara, Washington ve Londra’ya -resmen Karadeniz Tahıl Girişimi olarak bilinen- anlaşmanın geleceğinin dengede olduğunu bildirdi. Çavuşoğlu, ABD ve İngiltere’nin yan yana olduğunu belirtti. “iki ülke [which] bankacılığın anahtarıdır” ve ki “Rus tarım bankasının dahil edilmesi [Rosselkhozbank] SWIFT sisteminde de bağlıdır [on them]”

Yetkili, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Rusya’ya tahıl ve gübre ihracatı için yapılacak ödemeleri kolaylaştırmak için bir Türk bankasının kullanılmasını önerdiğini ortaya çıkardı.

“Amaç sorunu çözmek ve anlaşmayı devam ettirmek” Çavuşoğlu ısrar etti.

Pazartesi günü, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov RIA Novosti’ye Moskova’nın tahıl anlaşmasına inandığını söyledi “Gereksinimler karşılanmadan uzatılamaz.”

İlk olarak geçtiğimiz Temmuz ayında BM ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma uyarınca, Ukrayna tahılının güvenli geçişini sağlamak için koridorlar oluşturuldu. Anlaşma aynı zamanda ABD ve müttefiklerinin Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatı üzerindeki engelini kaldırmasını gerektiriyordu. İkincisi, Rus gemiciliğine uygulanan Batı yaptırımları ve aracılık ve sigorta hizmetlerine erişimin reddedilmesi nedeniyle büyük ölçüde felç oldu.

Ancak resmi olarak ABD ve AB, Rus tahıl ve gübrelerini yaptırımlardan muaf tuttu.

Mart ayında Moskova, tahıl anlaşmasını 60 gün uzatmayı kabul etti ve diğer tarafların anlaşmanın tüm şartlarını yerine getirmemesi halinde bunu bir daha yapmayacağını söyledi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu