Politika

Sağlık Bakanı Koca: Deprem bölgesinde herhangi bir salgın yok


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgesinde herhangi bir salgının söz konusu olmadığını söyledi.

Fotoğraf: AA

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine kurulan sahra hastanesinde konuşan Koca, 6 Şubat’taki depremlerin ardından büyük bir afetin sonuçlarına karşı mücadele verdiklerini söyledi.

AA’nın haberine göre Bakan Koca, depremler sonrasında gündeme gelme ihtimali olan konulardan birinin salgın hastalıklar olduğundan bahsederek, şu bilgileri verdi:

“6 Şubat 2023’ten itibaren incelenen ve farklı zamanlarda ishal şikayetiyle başvuran hastalardan alınan numunelerde nörovirus, escherichia coli, rotavirus, campylobacter ve adenovirus gibi etkenler tespit edilmiştir. Bu etkenler, salgın tanımına uyacak şekilde, belirli bir yerde, belirli bir zaman aralığında, vaka kümelenmesi şeklinde ve beklenenden fazla sayıda değildir. Bir kez daha söylüyorum, elimizde salgın tanımıyla örtüşen, ona işaret eden veri kesinlikle yoktur.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ayrıca Adıyaman’da, Hatay’da Antakya, Defne, İskenderun, Samandağ ve Kırıkhan ilçelerinde, Şanlıurfa’da ise merkez Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü’de şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmasının uygun olmadığını söyledi


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu