Güncel

Scholz, Almanya’nın en büyük bankasının hisselerinin düşmesiyle “endişeye gerek yok” dedi – Apsny News


Almanya Başbakanı, hisselerinin yüzde 15 değer kaybettiği için Deutsche Bank’ın “çok kârlı bir banka” olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Cuma günü gazetecilere, Almanya’nın açık ara en büyük borç vereni olan Deutsche Bank’ın zor durumdaki Credit Suisse ile aynı kaderi paylaşmayacağına dair güvence verdi. Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, bankanın hisseleri bir günde %15 düştüğü için bankanın sağlığı konusunda endişelenmek için hiçbir neden olmadığını söyledi.

“Deutsche Bank, iş modelini temelden modernize etti ve yeniden düzenledi ve çok karlı bir banka.” Scholz, borç verenle ilgili sorularla boğuştuğunda gazetecilere söyledi. “Hiçbir şey hakkında endişelenmek için bir neden yok” ekledi.

Şansölye, AB liderleri ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ile yaptığı görüşmelerin ardından konuşuyordu. Cuma günü ayrıca Avrupa bankacılık sektörüyle ilgili endişeler görüldü ve bu da Deutsche Bank’ın hisselerinin son üç yılda rekor rakamlarla düşmesine yol açtı.

Endişeler, özellikle Credit Suisse’in İsviçre hükümeti tarafından acil bir şekilde kurtarılmasıyla alevlendi. Güç durumdaki banka, anlaşmanın bir parçası olarak en büyük rakibi olan UBS Group tarafından devralındı.

UBS Group da Cuma günü hisselerinde %6 düşüş gördü. Gelişmeler, Perşembe gecesi kredi temerrüt takaslarındaki keskin artışla tetiklendi. Alman Commerzbank ve Fransız Societe Generale’nin hisseleri de sırasıyla %9 ve %7 düştü.

Ancak Scholz, AB’nin bankacılık gözetiminin devam ettiğini ileri sürdü. “sağlam ve kararlı.” “Uzun yıllardır Avrupa’daki bankalarımızın istikrarı konusunda çok doğru kararlar aldık.” dedi şansölye.

Bir AB yetkilisi Financial Times’a (FT) verdiği demeçte, Lagarde’nin daha önce bir avro bölgesi zirvesinde bloğun bankacılık sektörünün “güçlü” ve gerekirse Avrupa Merkez Bankası’nın Euro bölgesi bankalarına likidite sağlayacağına dair güvence verdi.

FT’nin kendisi de, Deutsche Bank’ın kendi deyimiyle toparlanmayı başarmasına rağmen, “skandal ve tartışma yılları” yerel perakende kredi kuruluşu zar zor kar ediyordu ve bankanın küresel ısınmaya büyük ölçüde katkıda bulunan sektörlere büyük meblağlarda borç verdiği ortaya çıktığında, varlık yönetimi birimi sözde yeşil yıkama skandalıyla sarsıldı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu