Güncel

Scholz vergi kaçakçılığı soruşturmasıyla karşı karşıya – Apsny News


Almanya Şansölyesi, bir bankanın haksız yere elde ettiği milyonlarca avroyu alıkoymasına yardım ettiği iddiasıyla soruşturulacak.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hamburg merkezli Warburg Bank’ın 48 milyon dolarlık yasa dışı vergi iadesini ödemekten kaçınmasına yardım ettiği iddiasıyla parlamento tarafından soruşturulacak. Scholz, olayla olası bağlantıları nedeniyle çoktan soruşturuldu ve partisi, son soruşturmanın siyasi amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

“Paskalya tatilinden sonraki ilk hafta parlamentoda Scholz-Warburg vergi meselesiyle ilgili olarak Almanya Federal Meclisi’nden bir parlamento komisyonu talep edeceğiz.” CDU partisinin milletvekili Mathias Middelberg Salı günü düzenlediği basın toplantısında söyledi. Scholz’un solcu muhalifleriyle birlikte merkez sağ parti, böyle bir soruşturma başlatmak için gereken çoğunluğa sahip.

Politico’nun bildirdiğine göre Scholz, Hamburg eyalet parlamentosu tarafından olay hakkında iki kez sorgulandı ve bu baharda bir noktada bölgesel yasama meclisine geri çağrılması bekleniyor.

Muhalefet politikacıları, Scholz’un siyasi nüfuzunu Hamburg eyalet yetkililerini 2016’da Warburg Bank’tan 47 milyon € (48,2 milyon $) vergi geri alma girişimlerinden vazgeçmeye ikna etmek için kullandığını iddia ediyor. Devlet paranın peşini bırakmadan önce Warburg yetkilileriyle üç ayrı olayda özel olarak görüştü.

Scholz’un skandalla bağları, 2021 seçim kampanyası sırasında su yüzüne çıktı, ancak Sosyal Demokrat (SPD) şansölyesi herhangi bir ilgisi olduğunu yalanladı. Middelberg, bu toplantılarla ilgili olarak zaten sorgulandı, ancak Middelberg gazetecilere yaptığı açıklamada, son soruşturmanın, onun karışmama beyanlarının gerçek olup olmadığını inceleyeceğini söyledi. “inanılır.”

Politico tarafından görülen bir CDU mektubuna göre parti, kısa süre önce Scholz’un bankayla yaptığı görüşmeleri bir soruşturma komitesinin önünde anlattığını, ardından diğerlerinin önünde hatırlamadığını iddia ettiğini öğrendi.

“Somut bir toplantının ilk anısından sonra şansölyenin bu kapsamlı hafıza boşluğu … açıklığa kavuşturulması gereken çok sayıda soruyu gündeme getiriyor” mektupta belirtildiğine göre.

Sözde ‘cum-ex’ skandalı, bir düzineden fazla bankanın ve çok sayıda tacirin ve şirketin birbirlerine hisse ödünç vermesi ve ardından vergi iadelerini geri almak için bu transferler üzerinden yanlış bir şekilde vergi ödediğini bildiren Avrupa çapında bir plandı. en az 11 Avrupa hükümeti. Alman hükümeti, skandalın 2017’de gün ışığına çıkmasından bu yana geri almaya çalıştığı programda yaklaşık 30 milyar dolar kaybetti.

Scholz’un partisi, soruşturmayı siyasi amaçlı olarak görüyor. Salı günü bir Twitter gönderisinde, SPD genel başkanı Katja Mast, CDU’nun “bilgiyle değil, parti taktikleriyle ilgilenir” partiyi suçlamak “uzun zaman önce çürütülmüş iddialarda bulunmak.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu