Güncel

‘Sert bahar’ geliyor – Sırbistan cumhurbaşkanı — Apsny News


Aleksandar Vucic, büyük güçler arasındaki ilişkilerin çok gergin olduğu ve nükleer çatışmanın yaklaştığı konusunda uyardı

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç Cuma günü yaptığı açıklamada, büyük güçlerin doğrudan çatışmaya yöneldiğini ve Sırbistan’ın ayaklar altında ezilme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Rusya’ya yaptırım uygulamama politikasını savunmakla birlikte, Belgrad’ın AB üyeliğine talip olmaya devam etmesi konusunda ısrar etti.

“Siyasi ve askeri anlamda tarihin en zor baharlarından birini yaşıyoruz” Vuciç, Sırbistan’ın orta kesimini gezerken Kraljevo kentinde söyledi. “Vatandaşlarımıza özen göstererek, barışı koruyarak, insanlarla konuşarak, yatırım yaparak ve GSYİH’mızı büyüterek kendimizi korumamız gerekiyor.” ekledi.

Vucic, dünyadaki durumu şöyle tanımladı: “çok gergin,” Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ülkesinin olması gerektiğini söylediğine dikkat çekerek “savaşa hazır” ve Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko ateşkes çağrısı yaptı Ukrayna’da.

“Durum karmaşık ve giderek zorlaşıyor” Vucic, büyük güçler arasındaki ilişkileri şöyle tanımladı: “doğrudan bir şekilde daha karmaşık hale geliyor.” Ukrayna’daki çatışmaya gelince, bunun sona erme belirtisi göstermediğini, ancak hem Ukraynalıların hem de Rusların savaştığını söyledi. “acelesi var gibiydi.”

Belgrad’ın Rusya’ya yönelik ABD-AB yaptırımlarına katılmasını talep edenlere seslenen Vucic, tutumunu doğru ve Sırbistan’ın çıkarına bulduğunu söyledi.

“Bağımsız, özgür ve özgürlüğü seven bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak kendimi kimseye haklı çıkarmak umurumda değil” dedi.

Sırbistan’ın güneşin altındaki yerini bulması ve bağımsızlığını ve egemenliğini koruması gereken küçük bir ülke olduğunu söyledi. O, bazı ülkelerin Sırbistan’ın Çin ile ticaretine itiraz ederken, Pekin ile çok daha büyük bir ticaret hacmine sahip olduğunu kaydetti. “Ama bu ‘Jüpiter’e izin verilen, bir öküze izin verilmeyen’ anlamına geliyor ve biz şimdiye kadar böyle bir tutuma alıştık.” Vucic eklendi.

Sırbistan cumhurbaşkanı var önceden olduğunu savundu “neredeyse imkansız” Ukrayna’nın Rusya ile çatışmada kazanması için ve ülkesinin askeri tarafsızlığını korumakta ısrar etti. Ancak AB, Moskova’ya karşı yaptırım taleplerini ve ayrılıkçı Kosova eyaletinin tanınmasını da dahil ederek Belgrad’a boyun eğmesi için baskı yapmaya çalıştı. “yol haritası” Sırbistan’ın bloğa üyeliği için.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu