Dünya

Şimdi Ukrayna’nın NATO’ya katılma zamanı değil – üye devlet başkanı – Apsny News


Litvanyalı Gitanas Nauseda, Kiev’in Moskova ile ihtilafı sona erene kadar askeri ittifaka kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, Ukrayna’nın NATO üyeliği hedeflerinin, ülke Rusya ile askeri bir çatışma içindeyken gerçekleşmemesi gerektiğini söyledi. Ancak, bir “kesin yol haritası” Kiev’in nihai katılımı için yaz ortasına kadar geliştirilmelidir.

İtalyan La Repubblica ile Cumartesi günü yayınlanan bir röportajda Nauseda, Ukrayna’nın ABD liderliğindeki askeri bloğa hemen şimdi katılmasına izin verildiğini söyledi. “çok zor olur.” Yetkili, Kiev’deki liderliğin de bu gerçeğin gayet iyi farkında olduğunu sözlerine ekledi.

Bunun yerine ittifakın “Aşamaları ve sonrasında nasıl davranılacağının formüllerini tanımlayın” Çatışma bitti, diye devam etti Nauseda. Bunun 11 ve 12 Temmuz 2023 tarihlerinde Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinde yapılabileceğini umduğunu ifade etti.

O, Ukrayna’nın olası katılımı konusunun kabul edildiğini kabul etti. “başa çıkması gereken en karmaşık unsur olacak” olay sırasında. Litvanya devlet başkanına göre, bazı üye devletler hala göndermek konusunda isteksiz. “güçlü sinyaller” Ukrayna’ya

Geçen hafta, Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius şunu iddia etti: “Artık karar verme zamanı değil” Ukrayna’nın NATO içindeki olası geleceği hakkında. Litvanya cumhurbaşkanını tekrarlayarak, bu sorunun olabileceğini söyledi. “dikkatlice” ancak Kiev başarılı olduktan sonra dikkate alınır “Bu saldırıyı püskürtmek.”

karar verilmeli “soğuk bir kafa ve sıcak bir kalple ve tam tersi değil” belirtti.

Aynı sıralarda Macaristan Başbakanı Viktor Orban da tweet attı. “Ne?!” NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in geçen Perşembe günü Kiev’de yaptığı açıklamaları bildiren bir makaleye yanıt olarak.

Askeri bloğun başkanı Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile düzenlediği ortak basın toplantısında şunları söyledi: “Ukrayna’nın hak ettiği yer Avrupa-Atlantik ailesidir. Ukrayna’nın hak ettiği yer NATO’dur.” Stoltenberg ekledi: “Zamanla, desteğimiz bunu mümkün kılmaya yardımcı olacaktır.”

Ancak, Ukrayna’nın ittifaka olası katılımı için herhangi bir zaman çerçevesi önermekten vazgeçti.

Stoltenberg’in sözleri hakkında yorum yapan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya katılmasını engellemenin Rusya’nın komşusuna karşı yürüttüğü askeri harekatın ana hedeflerinden biri olmaya devam ettiğini vurguladı.

Geçen Şubat ayında Ukrayna’ya karşı askeri harekata ihtiyaç olduğunu açıklayan Başkan Vladimir Putin, hareketin nedenlerinden biri olarak ülkenin ittifaka olası katılımını gösterdi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu