Politika

Şimşek’ten ‘yerel halk’ yanıtı: Muhalefetin dile getirdiği anlamda karşılığı yok


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tepki çeken ‘yerel halk’ ifadesiyle vatandaşın değil yatırımcının kastedildiğini söyledi.

Mehmet Şimşek. (AA)

Şimşek hafta sonunda Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın bahar toplantılarında katıldığı bir panelde Türk vatandaşları için ‘locals’ (yerel halk) demişti.

Muhalefet ve natta cumhur ittifakı kanadından da tepki gelmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Şimşek için “Müfsit zihniyetin, son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkar edemeyecektir” demişti.

Tüm bu eleştirilere bakanlık şu yanıtı vermişti: “Terminolojide rutin olarak kullanılan bu kelimen ‘yerel yatırımcıları’ ifade eder.”

Bir yanıt da bakandan geldi.

Şimşek sözlerinin istismar edildiğini, kelimenin finans terminolojisinde sıklıkla kullanıldığını ve vatandaşların değil yatırımcıların işaret edildiğini söyledi:

“Uluslararası bir finans platformunda anlamı çok net olan kelimeyi kullanmamın istismar edilmesi gerçekten bizi çok şaşırttı. Belli ki kötü niyetli çevreler var. Onun için biz programımıza odaklanacağız.

Raporlarda, konuşmalarda, bunun hiçbir şekilde sosyal medyada veya şu anda muhalefetin dile getirdiği anlamda karşılığı yok. Türkiye’de uzun süre bakanlık yaptım. Milletimiz benim duruşumu bilir. Biz vatandaşımıza ve milletimize hizmetkarız. Bizim asla başkalarının iddia ettiği gibi durumumuz söz konusu olmaz.”

Bakanlıktan ‘yerel halk’ açıklaması: Terminolojide rutin

Bahçeli ‘fırsat’ı kaçırmadı, ‘yerel halk’ diyen Şimşek’i hedef aldı

Şimşek’e göre ekonomi doğru yolda: Zamana ihtiyacımız var


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu