Güncel

Sırbistan cumhurbaşkanı skandalın ardından Rusya’ya yaptırımlar hakkında konuşuyor – Apsny News


Aleksandar Vucic gazetecilere yaptığı açıklamada herhangi bir politika değişikliğini herhangi bir bakanın değil kendisinin açıklayacağını söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, kabine bakanlarından birinin AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına katılma taleplerini geri çevirdi ve uzun süredir devam eden politikanın ancak başka yol kalmadığında değişebileceğini söyledi.

“Pozisyonumuz yaptırım uygulamamak” Vuciç, ayrılıkçı Kosova eyaletiyle ilgili müzakereler için Kuzey Makedonya’ya gitmeden önce Belgrad’da gazetecilere verdiği demeçte.

Bu politikanın yalnızca şu durumlarda değiştirilebileceğini ima etmek “Çıkış yolu olmayan durumlar” Vucic, bunun böyle olup olmayacağını ve ne zaman olacağını en iyi kendisinin, Başbakan Ana Brnabic’in ve Dışişleri Bakanı Ivica Daciç’in bileceğini belirterek, böyle bir duyuruyu bizzat yapacağını da sözlerine ekledi.

Bu bir ay içinde mi yoksa beş ay içinde mi bilmiyorum. Ama politikamız en zor koşullarda bile bir yılı aşkın süredir devam ediyor ve hiçbir Basta bunu değiştiremeyecek.

Vuciç, bu hafta başlarında Batı baskısı dayanılmaz hale geldiği için Belgrad’ın Moskova’ya yaptırım uygulaması gerektiğini savunan Ekonomi Bakanı Rade Basta’nın sosyal medya paylaşımlarına yanıt veriyordu. Basta’nın kendi partisi onun yorumlarını yalanladı ve iktidar koalisyonunun bazı üyeleri Basta’nın istifasını istedi.

Vuciç gazetecilere verdiği demeçte, tek tek bakanların kabinedeki meslektaşlarının çoğuna muhalif görüşlerle halka çıkamayacağını söyledi. Perşembe gününden itibaren Basta görevine devam ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Basta’nın Rusya’dan şikayet etmesinin garip olduğunu ancak ABD ve AB baskılarına aldırış etmediğini söyleyerek tepki gösterdi. Basta, Zakharova’nın Batı yaptırımları altında olduğunu belirtmeye çalıştı ve ondan Sırbistan’da akşam yemeğine gelmesini istedi. “gelmenin bir yolunu bulabilseydi.” Rus diplomat, Sırp bakana kibarca o günün Lent olduğunu, ancak Paskalya’dan sonra Moskova’daki birçok Sırp restoranından birini seve seve ziyaret edeceğini hatırlattı.

Sırbistan, Batı’nın Belgrad’ın Kosova’yı bağımsız olarak tanımasını talep ettiğini, ancak Kiev’in toprak bütünlüğü konusunda ısrar ettiğini belirterek, AB ve ABD’nin Rusya’ya Ukrayna ile olan çatışması nedeniyle yaptırım uygulaması yönündeki baskılarına direndi.

Vuciç’in ABD ve AB elçileri ve Kosova’nın etnik Arnavut hükümetinin lideriyle Cuma günü sözde Fransız-Alman meselesini görüşmek üzere Ohri’de bir araya gelmesi planlanıyor. “normalleşme” plan.

Döküman, halka açıldı AB’nin geçen ay onayladığı, Sırbistan’ın Kosova’yı fiilen tanımasını gerektirecek hükümler içeriyor ve “uyum sağlamak” Brüksel ile olan dış politikası, Rusya’ya karşı yaptırımlar anlamına geliyor.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu