Güncel

Sırbistan ‘NATO saldırganlığını’ asla unutmayacağına söz verdi — Apsny News


Aleksandar Vucic, bloğun binlerce kişiyi öldüren bombalama kampanyasının 24. yıl dönümünü anıyordu.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç Cuma günü yaptığı açıklamada, Sırpların 1999’da ABD önderliğindeki NATO tarafından başlatılan “saldırganlığı” ancak ülkeleri sona ererse unutabilecekleri konusunda uyardı. Askeri bloğun o zamanki Yugoslavya’yı bombalama kampanyasının 24. yıl dönümünü anıyordu.

Vuciç, ABD ve müttefiklerinin uluslararası hukuku ihlal ederek gerçekleştirdikleri saldırıların hesabını henüz vermediklerini de sözlerine ekledi. Konuşması, Belgrad’ın Rusya ile olan bağları konusunda Batılı ülkeler tarafından baskı altına alındığı bir zamanda geldi.

Kuzeydeki Sombor kentinde binlerce Sırp’ın hayatına mal olan ölümcül hava saldırılarının kurbanlarını anma töreninde konuşan Vucic, NATO’nun saldırganlığının “modern uluslararası hukukun nihayet öldüğü” anı belirlediğini söyledi.

“24 yıl geçti. Topraklarımızın bir kısmını parçaladınız. 79 çocuğu, 2500 kişiyi ve sadece sivilleri değil, askerleri ve polisi de öldürdünüz” dedi. “Siz kimsiniz ki kendi topraklarında ve kendi topraklarında olan askerlerimizi, polislerimizi öldürüyorsunuz? Askerlerimizi, polislerimizi öldürme hakkını nereden aldınız? Sana bu hakkı kim verdi?”

Vucic, ABD liderliğindeki askeri bloğun “özgür ve egemen bir ülkeye” saldırdığını ve bu hareketi “soykırımı” durdurması gerektiğini söyleyerek meşrulaştırdığını hatırlattı. Belgrad, Yugoslavya sonrası Slovenya, Hırvatistan ve Bosna’daki diğer çatışmaların ardından o dönemde etnik Arnavut ayrılıkçılarla bir iç savaşa girmişti.

Ayrıca NATO’nun askeri müdahaleyi başlatmak için BM Güvenlik Konseyi’nden izin alamadığını, ancak yine de müdahaleye devam ettiğini hatırlattı.

Sırp lidere göre NATO “saldırganlığı iki nedenle gerçekleştirdi”. İlk olarak, bunu göstermek istediler. “Biz en güçlüyüz ve her şeyi yapabiliriz” ve ikinci olarak, “almak [provinces] Kosova ve Metohija” Sırbistan’dan uzaklaştığını söyledi.

Vuciç, Sırbistan’ın görevinin “affetmeye çalışmak” olduğunu, ancak her şeyi ancak ortadan kalkarsa unutabileceğini söyledi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu