Dünya

Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya suikast girişimi


Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun ülkenin Handlova kasabasında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında düzenlenen silahlı saldırıda yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı, saldırganın yakalandığı bildirildi.

DURUMU CİDDİ

4 el ateş açılan Fico’nun mide ve göğsü dahil üç ayrı yerinden yaralandığı belirtildi. Slovakya basınına göre, helikopterle hastaneye götürülen Fico’nun  durumu ciddi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya suikast girişimi - Resim : 1

Reuters’a konuşan bir görgü tanığı, birkaç el silah sesi duyduğunu ve bir kişinin polis tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Ayrıca güvenlik görevlilerinin bir kişiyi, bir arabaya iterek uzaklaştırdığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANINDAN KINAMA

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova, Başbakan Fico’ya yönelik silahlı saldırıyla ilgili “Bugün Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya yapılan ve mümkün olan en güçlü ifadelerle kınadığım acımasız ve pervasız saldırı beni tamamen şok etti. Bu kritik anda kendisine güç ve hızlı iyileşme diliyorum. Düşüncelerim onun ailesi ve yakınlarıyla birlikte” açıklamasını yaptı.

SLOVAKYA MUHALEFET PARTİSİ LİDERİ SIMECKA’DAN SİLAHLI SALDIRI AÇIKLAMASI

Slovakya Ulusal Konseyi Başkan Yardımcısı ve ana muhalefet partisi Progressive Slovakia lideri Michal Simecka, Başbakan Robert Fico’ya yönelik silahlı saldırıyı kınadı.

 Simecka, yaptığı açıklamada, “Başbakan Robert Fico’nun Handlova’da vurulması karşısında şok oldum ve dehşete kapıldım. Tüm şiddet olaylarını kesin bir dille ve şiddetle kınıyoruz. Başbakan Fico’nun iyi olmasını ve bu korkunç eylemin en kısa zamanda aydınlatılmasını ümit ediyoruz” dedi.

 Fico, Handlova’da düzenlenen hükümet toplantısının ardından silahlı saldırıya uğradı. Slovakya medyası, Fico’nun hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

 FİALA: ŞOK EDİCİ

 Çekya Başbakanı Petr Fiala, Fico’ya düzenlenen saldırının şok edici olduğunu belirterek, “Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun vurulduğu haberi şok edici. Başbakan’a en kısa zamanda geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Şiddete müsamaha gösterilmemeli ve toplumda yeri olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya suikast girişimi - Resim : 2

 


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu