Güncel

Son Dakika! AK Parti’den HÜDA PAR ve Yeniden Refah Partisi açıklamasıSeçim gündemine ve AK Parti‘nin adımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, YRP’nin Cumhur İttifakı’na katılma sürecinde yaşananların perde arkasını anlattı.

ERDOĞAN’DAN YENİDEN REFAH PARTİSİ’NE ZİYARET

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret edecek. Her ne kadar günü ve saati çok net bir şekilde belli olmasa da salı veya çarşamba gününden birinde sayın Cumhurbaşkanımız Yeniden Refah Partisi‘ni ziyaret edecek.

İKİ PARTİNİN ATTIĞI İMZALAR OLASI HÜKÜMETİ ETKİLEYECEK Mİ?

Bir parça metin çıktı.  Bazı metinler tam doğruyu göstermemekle birlikte bir parça çıktı, onu gördük. Tam genel ilkeler bazında aslında bizim de çok net bir şekilde kabul ettiğimiz, Yeniden Refah Partisi’nin de son derece mühimsediği bir takım meseleler var. yani bizi zorlayacak, bizi çıkmaza sürükleyecek bir metinden bahsedemeyiz. Bizim zaten kendi anlayışımıza, kendi, parti progrmına ters gelseydi zaten onu imzalamamız mümkün olmazdı. Net bir şekilde kabul ettiğimiz Yeniden Refah Partisi’nin hassas olduğu bir mutabakat metninden ibaret. 

“HİBRİT MODEL OLABİLİR Mİ DİYE KONUŞACAĞIZ”

* YRP kendi logosuyla girecek. Belli ilkeler konusunda anlaştık ama diğer konuları konuşacağız. Hibrit bir model olabilir mi diye bundan sonra da meseleyi konuşabiliriz. Belki bir parça daha hibrit modele gidilebilir, gidilmez; bunları konuşacağız. İşin temel noktalarında anlaştık ve ittifak kuruldu. Bundan sonra üstüne bir şey koyamasak bile belli bir noktadayız. Ama bundan sonra biraz daha üstüne koyabilirsek YRP’nin işine gelecek hem bizim işimize gelecek.

* Kadın haklarına ilişkin YRP’nin anormal bir teklifi hiç olmadı.

“İTTİFAKTA ORTAK LİSTE KONUŞMADIK”

* Millet İttifakı ortak liste için uğraşacak. Bizde 4 parti de kendi logosuyla girecek. Biz ortak liste oluşturma konusunda bir araya gelip konuşmadık ama bundan sonra konuşmayacağız diyemem. Yeri gelirse konuşuruz. Karamollaoğlu’nun dediği gibi, Millet İttifakı ‘ittifak içinde ittifak’a kafa yoracak.

HÜDA PAR’A KAÇ MİLLETVEKİLİ VERİLECEK?

* Kendi logonuzla ayrı şekilde 81 ilde gitmenin mantığı da var ama bir yandan da o oyların boşa gitme ihtimali var.

* HÜDA PAR’la çok kolay oturduk, hızlı şekilde ne yapacağımıza karar vereceğiz. Bugün de görüşeceğiz. Bizim listemizde yer vereceğiz, uygun bir sayıda olacak. 8-9 değildir. Türkiye’nin her tarafı için geçerli.

* HÜDA PAR çok net şekilde terörün her haline karşı olduklarını dile getiriyor.

ÜÇ DÖNEM KURALI

* Değişim beklentisi var. Bunu çok iyi yöneteceğimizi düşünüyorum. Bunun karar makamı ben değilim, MKYK’dir. Sayın cumhurbaşkanımız, MKYK hangi kararı verirse o en doğru karar olacak.

DEPREMZEDE VATANDAŞLARA ’14 MAYIS’ ÇAĞRISI: KAYDINIZI ORAYA ALIN

* Mükerrer oy diye bir risk olamaz. Diyelim ki Hatay’dan, Kahramanmaraş’tan, Adıyaman’dan gitmiş, oradaki milletvekili azalır diye endişe etmesin. 14 Mayıs’ta nerede bulunacaksanız lütfen kaydınızı oraya alın. 395 bin kayıt alındı yaklaşık, bunun yüzde 72’si seçmen. 280 bin seçmen kaydını şimdiden fiilen bulunacağı yere aldı. Bu sayıların içinde Türk vatandaşı olmayanlar da var.

ANKETTEKİ OY ORANLARINI AÇIKLADI!

* (Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranı) Bizim Ar-Ge başkanlığımızın yaptığı ankete göre yüzde 53’leri yakalayan bir tablo olduğunu görüyorum. AK Parti’nin ise yüzde 41’leri yakalayan bir tablo olduğunu, artış eğilimi olduğunu görüyorum.

* Millet İttifakı’nda milletvekilliğinde kıyametin kopacağı tarih 9 Nisan’dır.

* HDP ve PKK, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olmasını istiyor.

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu