Güncel

SON DAKİKA Altılı Masa toplantısının ardından canlı açıklamalar: Cumhurbaşkanı adayı açıklanıyorSon dakika haberine göre, bugün gerçekleştirilen Altılı Masa toplantısının ardından liderler, canlı yayında kritik açıklamalar yaptı.

Millet İttifakı genel başkanlarının saat 14.00’da başlaması planlanan toplantısı, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in kararının beklenmesi nedeniyle yaklaşık 2 saat ertelenmişti. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral  Akşener’in geçtiğimiz cuma günü dile getirdiği adaylık itirazının ardından masadan kalkması üzerine, ittifakın devamlılığı adına yeni formül arayışına gidilmişti. Bu kapsamda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Cumhurbaşkanı yardımcısı olması teklifi sunulmuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer ittifak liderleri tarafından teklifin kabul görmesinin ardından Akşener, masaya yeniden dönmüştü. 

Krizin aşıyla birlikte Millet İttifakı, saat 16.00’da yeniden 6 liderle bir araya gelmiş, kritik toplantı yaklaşık 5 saat sürmüştü. 

Toplantının ardından kameralar karşısına geçen 6 lider arasından ilk olarak söz alan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Milet İttifakı’nın adayını şu sözlerle duyurdu:

ALTILI MASA’NIN ADAYI CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU

“İçinde bulunduğumuz günler, acılı günler. On binlerce kardeşimiz hayata veda etti. Birçok şehirde ayakta bina kalmadı. Vefat eden kardeşlerimize rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Hava çok soğuk, sizleri daha fazla bekletmek istemiyorum.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bizim cumhurbaşkanı adayımızdır.” 

“BİZ MİLLET İTTİFAKI OLARAK TÜRKİYE’Yİ İSTİŞARE İLE YÖNETECEĞİZ”

Karamollaoğlu’nun açıklamalarının ardından mikrofonu devralan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şu açıklamaları yaptı:

“Sayın genel başkanlarımıza hepinizin huzurunda teker teker yürekten teşekkür ediyorum. Yunus Emre bölüşürsek tok, bölünürsek yok oluruz der. En büyük gayretimiz Türkiye’yi huzurlu günlere taşımaktır. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye’yi istişare ile yöneteceğiz. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasında mutabık kalmış bulunuyoruz. 11 madde sonuçlandı. Diğer partilerin genel başkanları cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır.”

MANSUR YAVAŞ VE EKREM İMAMOĞLU, CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi durumunda, Millet İttifakı’nın diğer genel başkanları, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. 

Millet İttifakı’nın yol haritasının açıklandığı 12 maddelik metinde ise, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile ilgili bir ayrıntı yer aldı.

12’nci maddede, “İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaktır.” ifadelerine yer verildi. 

12 MADDEDE MİLLET İTTİFAKI’NIN YOL HARİTASI

Toplantıdan imzalanan metnin 12 maddesi ise şöyle:

1. Geçiş Sürecinde Türkiye’yi; Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.

2. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.

3. Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.

4. Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.

5. Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır

6. Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır.

7. Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenecektir.

8. Cumhurbaşkanı; seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameleri ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır.

9. Geçiş Sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine edecek mekanizmalar oluşturulacaktır.

10. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının -var ise- siyasi parti üyeliği sona erecektir.

11. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev süresini tamamlayacaktır.

12. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

 Ayrıntılar geliyor… 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın