Kültür&Sanat

Son Dakika! Oscar ödüllü yapımcı Walter Mirisch, hayatını kaybetti!Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin eski başkanı ve “Gecenin Sıcağında” filminin Oscar ödüllü yapımcısı Walter Mirisch, 24 Şubat’ta Los Angeles’ta hayatını kaybetti. 101 yaşındaki Mirisch’in ölümü, Motion Picture Academy tarafından yayınlanan bir açıklamayla doğrulandı.

Variety’nin haberine göre, Akademi CEO’su Bill Kramer ve Akademi Başkanı Janet Yang, büyük üzüntü duyduklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

 “Walter, hem yapımcı hem de endüstri lideri olarak gerçek bir vizyonerdi. Uzun yıllar başkan ve Akademi başkanı olarak hizmet vererek, film camiası ve Akademi üzerinde güçlü bir etkisi oldu. Film yapımcılığına ve Akademi’ye olan tutkusu asla sarsılmadı ve sevgili bir dost ve danışman olarak kaldı. Bu zor dönemde ailesine sevgilerimizi ve desteğimizi gönderiyoruz.” Walter Mirisch, 1957’de kardeşleri Harold ve Marvin ile birlikte The Mirisch Company’yi kurdu. “Some Like It Hot” (1959), “The Magnificent Seven” (1960), “The Great Escape” (1963) gibi klasiklere bağlı kaldı. 1968’de “Gecenin Sıcağında” ile Oscar’da en iyi film ödülüne layık görüldü.

Akademi, Mirisch’i altmış yılı aşkın bir süredir yükselen kariyeri boyunca iki kez daha ödüllendirdi. 1978’de, “sürekli yüksek kaliteli sinema filmi prodüksiyonu” anısına Irving G. Thalberg Anma Ödülü’nü alan Mirish, 1983’te de “sektöre itibar kazandıran insani çabaları” nedeniyle Jean Hersholt İnsani Yardım Ödülü’ne layık görüldü.

Mirisch, 1973’ten 1977’ye kadar Akademi başkanı olarak dört dönem ve Akademi valisi olarak 15 yıl görev yaptı. 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın