Dünya

SpaceX rakibi NASA Moon sözleşmesini aldı – Apsny News


Jeff Bezos’un Blue Origin’i, ABD uzay ajansının Artemis V aya iniş aracı için 3,4 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı

ABD uzay ajansı, Artemis Moon programının bir parçası olarak uzay yolculuğu yapan iki milyarderi karşı karşıya getiriyor. Cuma günü NASA, Amazon kralı Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin’in, Bezos’un Elon Musk’ın SpaceX’inin ilk sözleşmeyi almasını engellemeye çalışıp başarısız olmasının ardından ikinci aya iniş aracını inşa edeceğini duyurdu.

3,4 milyar dolarlık sabit fiyatlı sözleşmenin bir parçası olarak Blue Origin, “Ay yüzeyine tekrarlanan astronot seferleri için NASA’nın insan iniş sistemi gereksinimlerini karşılamak üzere Blue Moon iniş aracını tasarlayın, geliştirin, test edin ve doğrulayın” the ajans dedi. Bu, 2029’da yapılması planlanan mürettebatlı Artemis V uçuşundan önce uzaktan yürütülen bir gösteri görevini içerecek.

“NASA’nın görev ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarına dair farklı yaklaşımlara sahip iki farklı aya iniş tasarımına sahip olmak, daha fazla sağlamlık sağlıyor ve Ay’a inişlerin düzenli bir temposunu sağlıyor.” Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki İnsan İniş Sistemi Programı yöneticisi Lisa Watson-Morgan söyledi.

Watson-Morgan, rekabetçi yaklaşımın “diğer müşterilere hizmet edebilecek ve ay ekonomisini geliştirebilecek iş fırsatlarını büyütmek için yeniliği teşvik eder, maliyetleri düşürür ve ticari yeteneklere yatırım yapar.”

NASA, 2017’de Artemis Ay programını başlattı. SpaceX, Nisan 2021’de, Starship prototipine dayalı 2,9 milyar dolarlık bir teklifle Blue Origin’in 5,9 milyar dolarlık teklifini geçerek aya iniş aracı sözleşmesini kazandı.

Amazon’u da kuran ve Washington Post’un sahibi olan Blue Origin’in kurucusu, NASA’ya dava açtı teklife itiraz etme girişiminde bulundu. dava oldu işten Kasım 2021’de.

“Daha fazla enerji koyması gerektiğini düşünüyorum. [into] davalardan daha yörüngeye almak ” Musk, Bezos hakkında şunları söyledi: Eylül 2021’de. “Avukatlarınız ne kadar iyi olursa olsun, Ay’a gitmek için dava açamazsınız.”

NASA o zamandan beri müteahhit sevgisini yaymaya karar vermiş görünüyor. Artemis II kapsülü Orion, Boeing ve diğer üç şirketle birlikte ‘Blue Moon’ iniş aracını tasarlamak ve geliştirmek için Blue Origin ile birlikte çalışacak olan Lockheed Martin tarafından inşa edilecek.

Uzay ajansının ikinci iniş talebi Eylül 2022’de yayınlandı. Aynı ay, Blue Origin’in New Shepard roketi fırlatıldıktan kısa bir süre sonra patladı. NS-23 görev yüküne sahip kapsül güvenli bir şekilde kurtarıldı, ancak yeniden kullanılabilir güçlendirici imha edildi. Şirket o zamandan beri lansman gerçekleştirmedi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu