Güncel

STK, Assange’ı hapishanede ziyaret etmenin son dakika yasağını kınadı — Apsny News


Sınır Tanımayan Gazeteciler Direktörü, “sahte nedenlerle” geri çevrildiğini iddia etti

Örgüt, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) iki üst düzey üyesinin, WikiLeaks’in kurucu ortağı Julian Assange’ı Londra’daki bir hapishanede ziyaret etmek için önceden izin almalarına rağmen görüşmelerinin yasaklandığını iddia etti.

RSF Salı günü yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Christophe Deloire ve Operasyon Direktörü Rebecca Vincent’ın Belmarsh Hapishanesine girmelerine izin verilmediğini söyledi. “önceden incelenmiş ve onay almış olmasına rağmen.”

Bilgi edinme hakkını korumaya çalışan, kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan RSF, aktivistlerin Assange’ın tutulduğu koşulları değerlendirmek ve davası hakkında onunla konuşmak istediğini söyledi. Ancak Assange’ın karısı Stella’nın kocasını görmesine izin verildiği de eklendi.

RSF, hapishane yetkililerinin “istihbarat alındı” aktivistlerin aslında gazeteci olduğu, yani içeri girmelerine izin verilmediği. Deloire eleştirdi “keyfi” verildiğini öne sürerek karar verdi. “sahte bir nedenle” son dakikada.

Örgüt, ikilinin WikiLeaks’in kurucu ortağını gazeteci olarak değil, STK üyeleri olarak ziyaret etmeye çalıştığını iddia etti.

Vincent’ın belirttiği “İngiliz yetkililer, her düzeyde, bu dava etrafında normal bir angajmana izin vermek yerine, gizlilik ve dışlama ilkesini benimsedi… Saklayacakları neleri var? Ne olursa olsun, #FreeAssange kampanyamıza hız kesmeden devam ediyoruz.”

Avustralya doğumlu bir yayıncı olan Assange, WikiLeaks’in Irak ve Afganistan’daki çatışmalar sırasında ABD güçleri tarafından işlendiği iddia edilen savaş suçlarını ifşa eden bir yığın gizli belgeyi yayınladığı 2010 yılından beri ABD’nin hedefi oldu. Pentagon bilgisayarlarını hacklemek için komplo kurmakla suçlanıyor ve gizli materyallerin yayınlanması nedeniyle Amerika’nın 1917 Casusluk Yasası uyarınca suçlanıyor.

2012’den 2019’a kadar Assange, Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığındı. Ekvador hükümeti tarafından sığınma statüsü iptal edildikten sonra Assange, maksimum güvenlikli Belmarsh Hapishanesine transfer edildi. 175 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu İngiltere’den ABD’ye olası iadesiyle ilgili yasal bir savaş sürüyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu